Dolnośląskie: 153 gminy dotknięte suszą. Powołano 113 komisji szacujących stratyPAP - 07 sierpnia 2019 12:34


Suszą dotknięte zostały 153 gminy w województwie dolnośląskim - wynika z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Do tej pory wojewoda dolnośląski powołał 113 komisji szacujących straty w rolnictwie.

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, susza w woj. dolnośląskim pogłębiła się. Aktualnie obejmuje 153 gminy na terenie 29 powiatów (oprócz kłodzkiego). Z poprzedniego raportu IUNG z dnia 23 lipca wynikało, że zagrożonych suszą było 107 gmin.

"Na 2 sierpnia wojewoda dolnośląski powołał komisje szacujące szkody suszowe w 113 gminach woj. dolnośląskiego, czyli we wszystkich, które wnioskowały i na podstawie raportów IUNG były zagrożone suszą" - przekazała PAP Patrycja Czerwińska z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak wyjaśniła, zgodnie z wytycznymi MRiRW, komisja powołana przez wojewodę ma dwa miesiące na przeprowadzenie lustracji uszkodzonych upraw, licząc od dnia zgłoszenia przez rolnika szkód do urzędu gminy czy miasta. "Jednakże okres ten w niektórych przypadkach musi zostać skrócony ze względu np. na planowane zbiory płodów rolnych" - dodała.

Zaznaczyła też, że dokładne dane dotyczące wysokości strat spowodowanych suszą w województwie dolnośląskim nie są jeszcze znane i dostępne będą po zakończeniu prac komisji i przekazaniu wszystkich protokołów do DUW. "Dopiero nieliczne komisje kończą swoje prace i przekazują sukcesywnie protokoły. Aktualnie do DUW zaczynają wpływać protokoły z szacowania szkód z gospodarstw, które w strukturze upraw miały jedynie rośliny o wcześniejszych terminach zbioru, np. zboża. Większość komisji szacuje pozostałe uprawy - buraki, ziemniaki, kukurydzę" - dodała.