×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dodatki do rolniczej emerytury z KRUS będą mniejsze

Autor: Rzeczpospolita 14 grudnia 2022 10:52

Dodatki do rolniczej emerytury z KRUS będą mniejsze Dodatki do rolniczej emerytury podstawowej będą mniejsze, niż zakładano. / fot. shutterstock

Dodatki do rolniczej emerytury podstawowej będą mniejsze, niż zakładano. Propozycję zmieniono na ostatniej prostej - podaje Rzeczpospolita.

Dodatki do emerytury z KRUS - ile pierwotnie miały wynieść? 

Początkowo proponowano, aby jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku rolnicy otrzymywali dodatek w wysokości od 1,2 proc. do 4,8 proc. w zależności od wielkości gospodarstwa do emerytury podstawowej za każdy rok opłacania dodatkowej składki. Zobacz: Dodatek emerytalny dla rolników w 2023 r. Ile wyniesie?

Wygląda jednak na to, że na ostatniej prostej rząd wycofał się z tak hojnej propozycji.

Dodatek do emerytury - ile wynosi? 

W projekcie skierowanym do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą dużym rolnikom miałby przysługiwać dodatek w wysokości 0,5 proc. (bez względu na wielkość gospodarstwa) do emerytury podstawowej za każdy rok opłacania dodatkowej składki.

Jaki dodatek do emerytury z KRUS?

– Właściciel gospodarstwa o wielkości ponad 300 ha z 25-letnim stażem w KRUS według danych na 2023 r. dostałby świadczenie w wysokości 2064,97 zł, czyli 1707,58 zł mniejsze, niż wynikałoby z pierwotnej propozycji rządu – wskazuje dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podkreśla ekspert, będzie ono zatem o 30 proc. większe od emerytury minimalnej z systemu powszechnego.

Więcej w Rzeczpospolitej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI