Do 30 września wnioski o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich

Autor: PAP 29 września 2020 16:03

Do 30 września wnioski o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich Tylko do 30 września Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mogą ubiegać się o pomoc finansową na realizację swoich zadań statutowych/ fot. shutterstock

Tylko do 30 września Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mogą ubiegać się o pomoc finansową na realizację swoich zadań statutowych - przypomina Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wnioski o dotacje przyjmują biura powiatowe ARiMR.

Zarejestrowane koła mogą się ubiegać o pomoc w wysokości od 3 do 5 tys. zł na swoją działalność. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Wysokość pomocy uzależniona jest od liczby członków koła. Wynosi: 3 tys. zł - dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków, 4 tys. zł - jeśli koło liczy od 31 do 75 członków i 5 tys. zł - w przypadku gdy koło tworzy ponad 75 osób.

"Koła gospodyń wiejskich to organizacje intensywnie wspierające rozwój obszarów, na których działają i aktywizujące lokalne społeczności. Za pomocą rozwiązań ustawowych pomagamy wyzwalać kołom gospodyń wiejskich ich potencjał" - mówi cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Anna Gembicka, Pełnomocnik Rządu do spraw Lokalnych Inicjatyw Społecznych zwraca zaś uwagę, że "z roku na rok program wsparcia dla KGW cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc".

W 2018 r. ze wsparcia skorzystało ponad 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł. Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół. Aktualnie w rejestrze znajduje się ponad 9 tys. kół.

Jak zaznaczył resort funduszy i polityki regionalnej, koła gospodyń wiejskich organizują życie społeczne i kulturalne na obszarach wiejskich. Poprzez swoją działalność wzmacniają kapitał społeczny i są szkołami społeczeństwa obywatelskiego. Na mocy ustawy koła gospodyń wiejskich mogą działać także w miastach do 5 tys. mieszkańców. Przysługują im analogiczne uprawnienia jak kołom działającym na obszarach wiejskich.

W tym roku na wsparcie kół gospodyń wiejskich przewidziano w budżecie państwa 40 mln zł.

Wnioski o pomoc można pobrać ze strony i złożyć w powiatowych biurach ARiMR. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI