Dlaczego proces wydatkowania środków z PROW się wydłuża?

Autor: www.sadyogrody.pl 30 czerwca 2021 14:48

Dlaczego proces wydatkowania środków z PROW się wydłuża? W budżecie PROW wciąż pozostaje znaczna suma niewykorzystanych pieniędzy na dotacje; fot. shutterstock.com

W budżecie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) wciąż pozostaje znaczna suma niewykorzystanych pieniędzy na dotacje. Ponadto zostanie on także zasilony dodatkowymi 4,5 mld euro ze środków publicznych. To kolejna szansa na wsparcie dla rolników.

Środki na dotacje inwestycyjne to 8,74 mld zł w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Dotychczas zostały zakontraktowane na poziomie ok. 75%, ale tylko 50% budżetu faktycznie wydatkowano na refundacje kosztów poniesionych przez gospodarstwa rolne.

Pierwotnie realizacja inwestycji realizowanych w ramach PROW 2014-2020 miała zakończyć się w czerwcu 2023 r. W tym roku podjęto decyzję, że lata 2021-2022 będą okresem przejściowym miedzy obecną, a przyszłą perspektywą (2021-2027), a dotacje inwestycyjne przewidziane w obecnym PROW dla rolników mogą być rozliczane do czerwca 2025 r. W budżecie obecnego Programu pojawi się dodatkowe 4,5 mld euro w związku z wprowadzeniem okresu przejściowego oraz dodatkowo ze środków Europejskiego Instrumentu Odbudowy. Zgodnie z zapowiedziami, na dotacje w ramach poddziałania „Modernizacja gospodarstw rolnych” trafi dodatkowe 400,3 mln euro.

Dlaczego proces wydatkowania środków z PROW się wydłuża? - Pierwszy czynnik to dość długi proces oceny wniosków o dotacje do momentu podpisania umowy oraz konieczność przygotowywania aneksu do umowy o dofinansowanie w przypadku zmian w projekcie. Co prawda potencjalni beneficjenci po złożeniu wniosku o dofinansowanie mogą rozpocząć realizację inwestycji, ale wielu czeka ze startem do momentu pozytywnej decyzji ARiMR o przyznaniu dotacji - tłumaczy Kinga Wąsik, kierownik Zespołu Produktów Komercyjnych i Finansowania UE w Banku BNP Paribas.

- Drugim z kluczowych czynników jest wpływ COVID-19 i rosnące koszty inwestycji. Wprawdzie branża rolna zasadniczo nie ucierpiała wskutek pandemii, jednak okres niepewności zahamował niektóre decyzje inwestycyjne. Wzrost kosztów obserwujemy w szczególności w przypadku inwestycji budowlanych – dodaje Kinga Wąsik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI