×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czyste Powietrze 2023: w programie dofinansowanie na wymianę okien

Autor: www.sadyogrody.pl/forumbranzowe.com 31 grudnia 2022 09:39

Czyste Powietrze 2023: w programie dofinansowanie na wymianę okien Program Czyste Powietrze 2023 obejmie dofinansowanie na wymianę okien/ fot.shutterstock.com

W najnowszej edycji programu Czyste Powietrze będzie można złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego budynku, w tym także na wymianę okien i drzwi. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40%, otrzymamy pełny zwrot kwot netto wydanych na te inwestycje.

W połowie grudnia ogłoszono dwie rewolucyjne zmiany w zasadach działania programu Czyste Powietrze 3.0 . Jedna dotyczy priorytetu wymiany stolarki i docieplenia budynku nad wymianą źródła ciepła, a druga 100-procentowej dopłaty do tej inwestycji dla najmniej zarabiających.

Na spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w dniu 15 grudnia 2022 poinformowano o nowych zasadach funkcjonowania programu Czyste Powietrze.

Czyste Powietrze 2023: Czy można wymienić okna za darmo?

Dotychczas stawiał on przede wszystkim na wymianę pieców węglowych tzw. „kopciuchów” na bardziej ekologiczne, niskoemisyjne źródła ciepła. Od 2023 roku priorytet uzyska głęboka termomodernizacja, a w tym przede wszystkim wymiana okien i drzwi oraz docieplenie ścian i stopów.

- Do tej pory trzeba było rozliczyć zadanie pokazując najpierw wymianę „kopciucha”, a dopiero później można było wykonać termomodernizację domu. Dzisiaj odwracamy tą kolejność: pozwalamy rozliczyć najpierw zadanie polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem, beneficjent będzie musiał pokazać, że wymienił „kopciucha” na źródło niskoemisyjne, wysokosprawne - oznajmił wiceprezes NFOŚiGW, pełnomocnik Premiera Rządu RP, Paweł Mirowski.

Grupy najmniej zarabiających dotyczy też druga, rewolucyjna zmiana w programie: będą mogli oni skorzystać z całkowitej, 100-procentowej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu.

Nigdy jeszcze w historii Polski nie było takiego rozwiązania. Od nowego roku będą mogli złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego budynku, także na wymianę stolarki, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40 proc., wówczas otrzymają pełny zwrot kwot netto wydanych na tą inwestycję.

W najwyższej grupie dofinansowania rzeczywiście występuje dofinansowanie w wysokości 100 procent. Jest jednak tu mała gwiazdka, niezależna od nas. – dodał prezes Mirowski.

– Unia Europejska dając nam środki na ten program zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. Więc będziemy rozliczali zadania w kwotach netto, ale żeby ulżyć tym beneficjentom to podwyższyliśmy kwoty dofinansowania. Wcześniej w III grupie było to maksymalnie 90 proc. – teraz jest 100 proc. dofinansowania -powiedział.

O tego typu dofinansowanie może się starać każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu jedno- lub wielorodzinnego. dotacja nie jest przyznawana lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość.

"Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w tym budynku" - powiedział Mirowski.

Czyste powietrze 2023- jakie dodatkowe zmiany? 

Priorytet termomodernizacji nad wymianą kopciuchów oraz możliwość 100-procentowego dofinansowania inwestycji to nie jedyne zmiany w programie Czyste Powietrze 3.0 . Podwyższono progi dochodowe, wprowadzono wyższe dofinansowanie, urealniono koszty jednostkowe materiałów i usług oraz uproszczono procedury rozliczeń. Konkretne rozwiązania zostaną opublikowane już po Świętach, a nowy nabór wniosków do programu rozpocznie się 3 stycznia.

Dotąd do programu priorytetowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI