×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czy rolnicy muszą płacić abonament RTV za radio w ciągniku? 

Autor: SadyOgrody.pl / infor.pl 11 stycznia 2023 14:14

Czy rolnicy muszą płacić abonament RTV za radio w ciągniku?  Rolnicy posiadający radio w ciągniku są zobowiązani do uiszczenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. / fot. shutterstock

Rolnicy posiadający radio w ciągniku są zobowiązani do uiszczenia abonamentu RTV. W 2023 roku stawki wzrosły. Ile wynoszą?

Abonament RTV 2023 - czy rolnicy muszą płacić za radio w ciągniku? 

Kto z rolników płaci za wszystkie odbiorniki RTV w gospodarstwie rolnym, a kto tylko za jeden. Osoby fizyczne opłacają abonament jednorazowo za wszystkie odbiorniki bez względu na ich ilość. Druga grupa to osoby posiadające działalność gospodarczą którzy muszą uiścić opłatę za wszystkie odbiorniki telewizyjne i radiofoniczne - również te w samochodach służbowych, ciągnikach czy w miejscu pracy. Oznacza to, że jeśli rolnik w każdym z posiadanych ciągników ma radio to powinien uiścić opłatę, za każde z nich. 

Abonament RTV 2023 - ile wynosi? 

W 2023 roku miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi 8,70 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy - 27,30 zł. Opłatę należy uiścić do 25-ego dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Można oczywiście opłacić cały rok z góry - wtedy możemy liczyć na zniżkę. 

W przypadku opłaty za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego opłata za cały 2023 rok z góry wynosi (już z 10% zniżką) 294,90 zł. Natomiast w przypadku opłaty za używanie samego odbiornika radiofonicznego opłata za cały 2023 rok z góry wynosi (już z 10% zniżką) 94,90 zł.

2022 r. miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wynosiła 24,50 zł, a odbiornika radiowego 7,50 zł.

Abonament RTV - kogo dotyczy? 

O obowiązku rejestracji odbiornika radiowego w maszynie rolniczej mówi Ustawa, a zgodnie z jej z zapisem art. 2 ust 1 i 3 Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych “Obowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne". 

Prawo mówi jasno: “Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego.”

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI