Czy będą problemy z pozyskaniem pracowników sezonowych?

Autor: www.sadyogrody.pl 11 lutego 2021 11:23

Czy będą problemy z pozyskaniem pracowników sezonowych? Pracownicy z Ukrainy będą potrzebni, pozostaje pytanie otwarte: jaka będzie skala tych potrzeb? /fot. shutterstock.com

- Jeżeli gospodarka zostanie "odmrożona" i ruszy pełną parą, czego oczekujemy, zapotrzebowanie na pracowników będzie bardzo duże. Spodziewać się należy, że będzie deficyt pracowników co skutkuje zwiększeniem cen za pracę sezonową, gdyby jednak ten scenariusz się przesunął w czasie, ceny mogą pozostać niezmienione - mówi w rozmowie z sadyogrody.pl, Andrzej Anasiak, prezes Timberworks.

- Jakie jest obecnie zapotrzebowanie na cudzoziemców w kraju i jakie są perspektywy dla Ukraińców na rynku pracy sezonowej?

Miesiące zimowe to jak zawsze czas, w którym zapotrzebowanie na pracowników jest zdecydowanie mniejsze. Oczywiście nadal jest duży niedobór pracowników wykwalifikowanych zwłaszcza w transporcie (kierowcy), czy produkcji (spawacz, tokarz itp.). Co do perspektyw na rynku pracy sezonowej, pracownicy z Ukrainy będą potrzebni, pozostaje pytanie otwarte: jaka będzie skala tych potrzeb? To w dużej mierze zależne jest od pogody i tego jak długo potrwa zima, jaka będzie wiosna.

- Czy branża rolnicza wykazuje już zapotrzebowanie na pracowników sezonowych na czas wiosennych prac polowych i zbiorów?

Doświadczenie ubiegłego roku, zwłaszcza obowiązek posiadania prawa do pracy przez cudzoziemca jadącego do Polski przyczynia się do dość ożywionych działań zwłaszcza w obszarze uzyskiwania zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Oczekiwanie na wpis trwa do 7 dni roboczych a uzyskany dokument należy wysłać do zainteresowanego pracownika. Z takim dokumentem, posiadając prawo do pobytu na podstawie ruchu bezwizowego (paszport bio) lub wizę D 05B pracownik może przekroczyć granicę. Pamiętać należy, że uzyskanie wizy wymaga czasu i trwa od 2 do 4 tygodni a w szczycie sezonu kolejka się wydłuża.

- Minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrosło, czy będzie miało to odbicie w zatrudnieniu cudzoziemców do pracy sezonowej?

To bardzo dobre pytanie, które pojawia się zawsze o tej porze. Oczekiwania pracowników idą w kierunku by zarabiać więcej , rolnik chciałby zapłacić tyle co w minionym roku. Pamiętajmy, że popularne w rolnictwie umowy – o pomocy przy zbiorach – nie podlegają ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Teoretycznie rolnik może zapłacić mniej niż ta minimalna, dziś jest to 18,30 brutto za godzinę. Jak będzie kształtował się rynek płac w pracach sezonowych zależne jest od wielu czynników. Jeżeli gospodarka zostanie „odmrożona „ i ruszy pełna parą, czego oczekujemy, zapotrzebowanie na pracowników będzie bardzo duże. Spodziewać się należy, że będzie deficyt pracowników co skutkuje zwiększeniem cen za prace sezonowa, gdyby jednak ten scenariusz się przesunął w czasie ceny mogą pozostać niezmienione. Znowu, ważnym czynnikiem będzie pogoda i to co zacznie się w rolnictwie na wiosnę i latem - czyli wielkość plonów owoców i warzyw. Pewne jest to, że pracowników do prac sezonowych rolnicy, sadownicy, plantatorzy i przemysł z tym sektorem gospodarki będzie potrzebował.

- Czy obecnie widoczne są jakieś problemy w zatrudnieniu pracowników z Ukrainy?

Zawsze jest obszar , który może funkcjonować sprawniej. Wszystko wskazuje na to, że czas epidemii będzie trwał także w bieżącym roku. Zatrudnienie pracowników i ich pobyt objęty jest rozwiązaniami „tarczy” wprowadzonymi w ubiegłym roku. Należy pamiętać , że te rozwiązania zwłaszcza dla pracowników sezonowych są wyjątkowo korzystne. Każdy kto posiada prawo do pracy, bez znaczenia jakiego rodzaju w czasie pandemii może być zatrudniony do prac sezonowych bez konieczności otrzymania zezwolenia. Pozostałe obowiązki : umowa i zgłoszenie do ubezpieczenia musi być wypełnione. Od kilkunastu dni cudzoziemcy przekraczający granice Polski i posiadający negatywny wynik testu mogą przystąpić do pracy bez konieczności odbywania kwarantanny. Zauważamy duże zainteresowanie takim rozwiązaniem zwłaszcza dla osób przyjeżdzających do pracy w przemyśle, usługach gdzie w czasie kwarantanny pracować nie było można. Nadal obostrzenia związane z epidemią zarówno w Polsce jak i na Ukrainie przyczyniają się do lokalnych problemów z terminowym uzyskiwaniu zezwoleń czy wiz.

Dziękuję za rozmowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI