×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czego życzyć sadownikom na 2023 rok? Oprócz optymizmu

Autor: Paulina Piwowarek 02 stycznia 2023 12:54

Czego życzyć sadownikom na 2023 rok? Oprócz optymizmu Polskie sadownictwo w 2023 roku - życzenia dla sadowników; fot. unsplash.com

Z okazji wejścia w 2023 rok życzymy polskim sadownikom zadowalających cen owoców i popytu na nie oraz uczciwych i wypłacalnych kontrahentów. Jaki nie powinien być dla nich rozpoczęty właśnie rok?

Producentom "przydałyby się" także: niskie ceny środków produkcji, ale także bezpieczna pogoda, dostępność pracowników sezonowych, stabilne stawki za pracę, przewidywalne zmiany w prawie oraz zainteresowanie rządu.

Ceny jabłek 2023

Głównie życzenia dla sadowników dotyczą stabilności. Nieprzewidywalność w ogrodnictwie to zjawisko, które coraz częściej przyprawia plantatorów o ból głowy! Niepewność cen, spora ich dynamika i brak stabilnych partnerów to zjawiska będące zagrożeniem dla prowadzenia gospodarstw. Firmy handlowe, sieci marketów a nawet grupy sortujące owoce nie zawsze chcą się stawiać w roli partnerów, a częściej korzystają na słabszej pozycji plantatora! To się musi zmienić i tego właśnie życzymy sadownikom w 2023 roku.

Ceny nawozów i środków ochrony roślin w 2023 roku

Plantatorom owoców i warzyw należy się także uczciwy dostęp do oryginalnych środków ochrony roślin oraz ich wycofywanie zgodnie z poszanowaniem nie tylko środowiska, ale także potrzeb ogrodnictwa.

Także mocne i nieprzewidywalne wzrosty cen śor czy nawozów oraz innych środków produkcji wpływa na nastroje w ogrodnictwie. Coraz częściej sadownicy redukują ilość zabiegów nawozami i szukają alternatywy do oryginalnych środków ochrony roślin. To zawsze będzie miało wpływ na jakość owoców i ceny uzyskiwane za nie.

Ceny energii elektrycznej dla sadowników

Do tego dochodzą także ceny paliw czy energii elektrycznej. Sadownicy mocno odczuli w minionym roku wiosenną nieprzewidywalność cen oleju napędowego tak potrzebnego w pracy w ogrodnictwie.

Każdorazowy wzrost kosztów w sadownictwie powinien powodować wzrost cen owoców i warzyw!

Drogi prąd spowodował, że jesienią wielu z plantatorów nie zdecydowało się na zamknięcie owoców w komorach chłodniczych, a to z kolei spowodowało wzmożoną podaż owoców. Skorzystali na tym skupujący i przetwórcy.

Za każdymi zmianami w tym zakresie powinien pójść także wzrost cen skupu owoców i warzyw!

Ukraińcy do pracy w sadownictwie

Problemy z dostępnością pracowników sezonowych i stawki za pracę to wyzwanie powtarzające się co sezon. W tym roku – ze względu na wojnę w Ukrainie – problem mocno się pogłębił. Wygórowane wymagania, obowiązek mocnego podwyższenia warunków mieszkaniowych w kwaterach pracowniczych i mocny wzrost stawek w połączeniu z małą dostępnością pracowników spowodował, że wiele rodzin sadowniczych zdecydowało się na samodzielne zbiory własnymi siłami, a to z kolei w wielu przypadkach zdecydowało o tym, że owoce zostały na drzewach i krzewach.

Sadownictwo – klęski żywiołowe 2023

Susza, wiosenne przymrozki, nawalne deszcze i podtopienia oraz gradobicia i upały – to zmora polskich sadowników. Co roku te zjawiska wyrządzają sporo szkód i windują koszty w sadownictwie. Można być niemal pewnym, że któreś z nich wystąpi. Pozostaje jedynie życzyć sadownikom by nie wszystkie na raz i oby były łagodne w przebiegu i nie wymagały intensywnych interwencji. A jeśli już wystąpią, to te, na które zawarte zostały polisy ubezpieczeniowe!

Sadownictwo – ubezpieczenie plonów

Polisy ubezpieczeniowe, ich limity i zasady ich przyznawania to gestia rządzących. Czego w tej kwestii życzyć sadownikom? Rozsądku ze strony ministerialnej! I tego by jako środowisko sadownicy zaczęli owy rząd i ministerstwo interesować! Obecnie czują się pominięci, a ich potrzeby – ignorowane. Nie mają przedstawicieli na różnych szczeblach władzy, a politycy zdają się ich nie dostrzegać!

Rządzącym łatwo się chwalić osiągnięciami sadowników w Polsce, ale ciężko pochylić się na ich bolączkami!

A to dziwne, bo przecież sadownictwo jest naszą narodową chlubą! Produkcja bije światowe rekordy, a jako gałąź rolnictwa (wraz z całym środowiskiem kontrahentów, odbiorców i dostawców) stanowią ważną gałąź gospodarczą! Łatwo się więc chwalić osiągnięciami sadowników w Polsce, ale ciężko pochylić się na ich bolączkami!

Polskie sadownictwo 2023

Mimo powyższych wyzwań polskim sadownikom życzymy optymizmu, ciekawych pomysłów na rozwój gospodarstw i środków na ich sfinansowanie!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI