Copa-cogeca: Sektor owoców i warzyw doświadcza coraz większych kosztów produkcji i strat

Autor: www.sadyogrody.pl/ copa-cogeca 09 października 2020 12:53

Copa-cogeca: Sektor owoców i warzyw doświadcza coraz większych kosztów produkcji i strat W ocenie Copa-Cogeca sektor cały czas zmaga się z poważnymi wyzwaniami/ fot. shutterstock

Europejski sektor owoców i warzyw wyraża poważne obawy co do przyszłych łącznych skutków kryzysu spowodowanego COVID-19 oraz oświadczeń zawartych w strategii od pola do stołu. Sektor doświadcza coraz większych kosztów produkcji i strat, jeśli chodzi o niektóre produkty, takie jak pomidory, warzywa i owoce pestkowe. Eksperci z sektora mają wątpliwości czy sektor będzie miał możliwość wzrostu biorąc pod uwagę cele ogłoszone przez Komisję Europejską.

Producenci owoców i warzyw oraz spółdzielnie, które spotkały się  w ramach posiedzenia grupy roboczej Copa-Cogeca, są rozgoryczeni z powodu tej sytuacji. Podczas pandemii nastąpił wzrost cen niektórych kategorii owoców i warzyw, jednak producenci nie byli w stanie z niego skorzystać, co było niezbędne dla średniookresowej opłacalności gospodarczej ich gospodarstw. Przyczyną był wzrost kosztów produkcji, spowodowany licznymi obostrzeniami wprowadzonymi ze względu na pandemię COVID-19.

W ocenie Copa-Cogeca sektor cały czas zmaga się z poważnymi wyzwaniami, szczególnie takimi jak brak dostępu do pracowników sezonowych w wyniku obostrzeń spowodowanych pandemią COVID-19. W tym samym czasie warunki pogodowe nie były korzystne, a producenci zostali pozostawieni bez rozwiązań do kontroli niektórych szkodników i chorób oraz musieli zmagać się z obostrzeniami dotyczącymi nawadniania w kluczowych regionach.

W takich okolicznościach przewodniczący grupy roboczej „Warzywa i owoce”, Luc  Vanoirbeek stwierdził, że „już teraz jesteśmy na skraju możliwości niektórych produktów takich jak pomidory, warzywa czy owoce pestkowe i mało brakuje, aby sytuacja stała się dla producentów krytyczna. Dlatego też martwi nas ogłoszony w strategii od pola do stołu cel ograniczenia użycia środków ochrony roślin o 50%. Z pewnością spowoduje to dodatkowe koszty. Jako że nasza marża jest już ograniczona do granic możliwości, nie widzę innego sposobu niż zwiększenie cen europejskich owoców i warzyw dla konsumentów końcowych. Jest to oczywisty fakt, który uwzględniają tylko nieliczne programy kluczowych decydentów UE.”

Perspektywa wyjścia Zjednoczonego Królestwa bez umowy stanowi kolejny istotny powód do obaw dla sektora. Według Luca Vanoirbeeka „jeżeli negocjacje się załamią to my będziemy na pierwszej linii frontu. Dlatego też Komisja Europejska powinna zaplanować środki zarządzania kryzysem, aby zapobiec efektowi „Brovid”, jako że możemy obawiać się kumulacji skutków w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI