Christiane Lambert nową przewodniczącą COPA

Autor: www.sadyogrody.pl/ copa-cogeca 21 września 2020 13:49

Christiane Lambert nową przewodniczącą COPA Christiane Lambert jest nową przewodniczącą COPA na dwuletnią kadencję/ fot. materiały prasowe

COPA wybrała Christiane Lambert (FNSEA, Francja) na przewodniczącą organizacji europejskich rolników na dwuletnią kadencję. Lambert obejmuje funkcję w kluczowym momencie, gdyż w najbliższych miesiącach zapadną ważne decyzje - poczynając od budżetu Unii i przyszłej WPR.

Wraz z zespołem nowo wybranych wiceprzewodniczących, Christiane Lambert zastąpi Joachima Rukwieda (DBV, Niemcy), który stał na czele organizacji przez ostatnie dwa lata.

- Zaufanie, jakim obdarzyli mnie moi europejscy koledzy jest dla mnie zaszczytem. Jestem jednak świadoma odpowiedzialności spoczywającej na tej Prezydencji. Rolnicy z całej Europy są zaniepokojeni, a wiele kwestii jest niejasnych. W najbliższej przyszłości musimy znaleźć wspólne odpowiedzi na szczeblu UE - czy to na pytania związane z WPR, strategią „od pola do stołu”, Zielonym Ładem, brexitem czy też planem ożywienia gospodarczego. Jestem przekonana, że rolnictwo ma strategiczne znaczenie dla Europy— co stało się jeszcze jaśniejsze w wyniku kryzysu COVID-19. Europa musi wrócić do swoich ambicji rolniczych - powiedziała Christiane Lambert po ogłoszeniu wyników wyborów.

Christiane Lambert,  powiedziała, że będzie kontynuować dzieło swojego poprzednika, Joachima Rukwieda, który bronił interesów europejskich rolników.

Nowa przewodnicząca Copa wymieniła najważniejsze priorytety, którymi zajmie się podczas swojej kadencji, poczynając od godziwych zarobków dla rolników, które są jej zdaniem warunkiem wstępnym do realizacji „wielce ambitnych celów UE, które czasem wydają się nieosiągalne”.

- W Copa jesteśmy pewni, że europejskie rolnictwo może być zarazem produktywne, konkurencyjne i zrównoważone. WPR i Zielony Ład muszą ustanowić cel dotyczący produkcji w UE, by zagwarantować, że każdy, na każdym rynku i z każdym budżetem będzie miał dostęp do żywności - musimy być nieskazitelni w odniesieniu do identyfikowalności i wymagań zdrowotnych. Europa musi chronić produkcję i nie spychać sektora rolnego na drogę jej ograniczenia - mówiła na temat Zielonego Ładu Christiane Lambert.

Przewodnicząca wspomniała, że interesuje ją koncepcja otwartej strategicznej autonomii, która została przedstawiona przez byłego komisarza ds. handlu, Phila Hogana, jako spójniejsze podejście do obrony europejskiego modelu produkcji. Na zakończenie powiedziała, że będzie walczyć z błędnymi założeniami i niekorzystnym wizerunkiem rolników na szczeblu UE, apelując o dialog z wszystkimi stronami zainteresowanymi, również tymi krytykującymi rolnictwo.

Christiane Lambert będzie współpracowała z następującymi sześcioma wiceprzewodniczącymi: Tim Cullinan (IFA, IE), Palle Borgström (LRF, SE), Massimiliano Giansanti (Confagricoltura, IT), Pedro Gallardo (ASAJA, ES), Mladen Jakopović (HPK, HR), Roomet Sõrmus (EPKK, EE).

Ustępujący przewodniczący Joachim Rukwied zaznaczył, że ostatnie trzy lata były trudne dla całej społeczności rolniczej. - Wspólnie udało nam się wiele osiągnąć. Udało nam się wywalczyć stabilny budżet dla rolnictwa i jako rolnicy wnieśliśmy naszą wiedzę do negocjacji w sprawie przyszłej WPR. Całkiem niedawno kryzys COVID-19 pokazał nam, że bez europejskich rolników nie można zapewnić stabilnych i bezpiecznych dostaw żywności. Trzeba położyć na to nacisk w ramach dyskusji na temat Europejskiego Zielonego Ładu - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI