×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chłodnie zapełnione owocami z importu. Obawy o masowe bankructwa

Autor: www.sadyogrody.pl 31 marca 2023 11:03

Chłodnie zapełnione owocami z importu. Obawy o masowe bankructwa Od ubiegłej jesieni nieprzerwanie napływaja mrożone owoce i warzywa. Chłodnie są zapełnione/ fot. shutterstock

Od ubiegłej jesieni nieprzerwanie napływają mrożone owoce i warzywa. Chłodnie są zapełnione owocami a nowe zbiory już za trzy miesiące. Przestrzegamy, że jeżeli ministerstwo nie podejmie stosownych działań i nie ograniczy napływu owoców to protesty mogą się spotęgować - apeluje zarząd Sekcji Wojewódzkiej Owoców i Warzyw NSZZ Solidarność Ziemi Lubelskiej.

Zarząd Sekcji Wojewódzkiej Owoców i Warzyw na wniosek członków związku oraz rolników niezrzeszonych wojewodztwa lubelskiego, zwraca się z prośbą do Rady Krajowej o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia, a wręcz zablokowania napływu olbrzymich ilości mrożonych owoców i koncentratów owocowych spoza Unii Europejskiej.

Niekontrolowany napływ mrożonych owoców i koncentratu

Polscy sadownicy i plantatorzy obawiają się masowych bankructw z powodu powstałej nierównej konkurencji na rynku owoców i warzyw. Polityka unijna doprowadziła do wycofania wielu tanich i skutecznych, ponoć "bardzo szkodliwych" dla zdrowia środków ochrony roślin. Wysokie ceny paliw, nawozów, i cału "zielony ład" podrażają produkcję rodzimych owoców -  podają związkowcy w apelu.

- Producenci spoza Unii nie mają jednak tych obostrzeń, przec co ich owoce i warzywa są tańsze w produkcji. Uważamy, że jest to mocno nieuczciwa konkurencja. Nieuczciwa i niezdrowa, bo skoro coś zabronione w owocach polskich (rzekome pozostałości pestycydów), niestety nie przeszkadza unijnym konsumentom w owocach spoza Unii - czytamy w apelu.

Zarząd Sekcji zwraca się z prośbą do Rady Krajowej o nagłośnienie problemu w celu podjęcia stosownych działań przez Ministerstwo Rolnictwa.

Związkowcy przestrzegają, że jeżeli ministerstwo nie podejmie stosownych działań i nie ograniczy napływu owoców to w lecie i na jesieni protesty mogą się spotęgować.

Pełna treść apelu :

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI