Cena prądu o 180 proc. w górę? Będzie bardzo drogo

Autor: businessinsider.com.pl 21 lipca 2022 12:38

Cena prądu o 180 proc. w górę? Będzie bardzo drogo Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, która jest jedną ze składowych całego rachunku za prąd, może wzrosnąć w 2023 r. o co najmniej 180 proc. / fot. shutterstock

Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, która jest jedną ze składowych całego rachunku za prąd, może wzrosnąć w 2023 r. o co najmniej 180 proc. — wynika z pisma prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do przedstawicieli rządu, do którego dotarła redakcja OKO.press.

Nieakceptowalne ceny energii 

Jak podaje OKO.press, prezes URE Rafał Gawin ostrzega w piśmie o możliwości wzrostu taryfy dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o co najmniej 180 proc. w 2023 r. Pisze również, że rząd powinien podjąć kroki, by chronić obywateli przed "nieakceptowalnym" poziomem cen wynikającym z "nieracjonalnych" marż producentów energii.

Szef URE wskazuje jednocześnie, że rozwiązaniem może być opodatkowanie rosnących zysków z produkcji prądu i przekierowanie tych pieniędzy na działania osłonowe.

Jak donosi OKO.press, prezes URE zaznaczył też, że wzrost hurtowych cen prądu jest nieproporcjonalny do kosztów ponoszonych przez producentów energii wynikających z rosnącej ceny węgla kamiennego oraz ceny uprawnień do emisji CO2.

Więcej na businessinsider.com.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI