CBA zatrzymało dwie osoby, podejrzane o wyłudzenie dofinasowania z ARiMR

Autor: PAP 19 czerwca 2020 09:13

CBA zatrzymało dwie osoby, podejrzane o wyłudzenie dofinasowania z ARiMR CBA zatrzymało dwie osoby, podejrzane o wyłudzenie 1 mln zł unijnego dofinasowania z ARiMR/ fot. shutterstock

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie ponad 1 mln zł dofinansowania unijnego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"To dwie osoby - prezes i członek zarządu - nieistniejącej już Beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw, których zatrzymali funkcjonariusze z krakowskiej delegatury CBA" - powiedział w piątek PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski.

Dodał, że zostali oni zatrzymani w śledztwie dotyczącym uzyskania od małopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków przeznaczonych na pomoc finansową poprzez przedstawienie nierzetelnych dokumentów finansowych w latach 2010-13.

Według śledczych obaj, działając w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczali nieprawdę w dokumentach przedkładanych w ARiMR.

"W wyniku tych działań uzyskali ponad 1 mln zł nienależnego dofinansowania na utworzenie grupy i prowadzenie działalności administracyjnej" - powiedział PAP Brodowski. Oprócz tego mieli usiłować wyłudzić od jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowanie przekraczające 1,5 mln zł na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów.

Śledczy wskazali też, że w firmie nieprawidłowo sporządzanie deklaracje podatkowe oraz wystawiali nieprawdziwe faktury VAT, czym wprowadzali w błąd organy skarbowe.

Brodowski powiedział, że zatrzymani przez agentów CBA trafili do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Postawiono im tam zarzuty, a prokurator nie wniósł o areszt i zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI