Brakuje pracowników przy zbiorach ogórków. Jakie stawki?

Autor: www.sadyogrody.pl 31 lipca 2022 12:15

Brakuje pracowników przy zbiorach ogórków. Jakie stawki? Jakie stawki za zbiór ogórka w 2022 r.?/ fot. shutterstock

Trwają zbiory ogórków. Ten sezon jest ciężki dla producentów nie tylko ze względu na wzrost kosztów produkcji, ale też z uwagi na problemy z dostępnością pracowników.

Producenci warzyw podobnie jak plantatorzy owoców, mocno odczuwają w tym roku brak chętnych do pracy przy zbiorach ogórków gruntowych.

Praca przy zbiorach ogórków nie należy do łatwych. Na dużych plantacjach zbiory przeprowadza się przy pomocy tzw. 'samolotu', na mniejszych areałach praca wymaga ciągłego schylania się. W tym roku szczególnie duży jest problem z pozyskaniem pracowników.

Czytaj także: Brakuje ogórków? Są 3 powody

Ogórki 2022 - jakie stawki za zbiór?

Na forach internetowych producenci umieszczają ogłoszenia o pracy przy zbiorze ogórków. Zaopotrzebowanie jest wysokie zwłaszcza na dużych plantacjach.

Stawki za zbiór ogórka oscylują w granicach 15- do nawet 22 zł/ godz. Niektórzy oferują także dodatkowe benefity, aby utrzymać stałych pracowników i zapewnić im lepsze warunki. W zeszłym roku pracownikom płacono 15-20 zł/ godz. Jeszcze kilka lat wstecz zdecydowanie łatwiej było pozyskać pracownika do zbiorów ogórka. Obecnie producenci mają duże trudności z pozyskaniem pracowników, mimo stawki 22 zł/ godz. 

Ocenach ogórków przeczytasz w artykule: Ceny warzyw: ogórki w hurcie od 2 do 5 zł/kg

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI