Brakuje pracowników do zbiorów papryki. Uda się zebrać cały plon?

Autor: www.sadyogrody.pl 01 września 2022 09:13

Brakuje pracowników do zbiorów papryki. Uda się zebrać cały plon? Brakuje pracowników przy zbiorach papryki/ fot. shutterstock

Trwa sezon na polską paprykę, ale nie przebiega on po myśli plantatorów. Wielu bowiem ma duży problem z pozyskaniem pracowników do zbiorów w tunelach, ale i otwartym gruncie.

Na forach internetowych mnóstwo jest ogłoszeń oferujących pracę przy zbiorach papryki w tunelach, ale i w otwartym gruncie przy uprawie i zbiorach innych warzywach - cukinii czy fasolki szparagowej. 

Praca przy zbiorach papryki 2022

Praca w tunelach foliowych przy warzywach w miesiącach letnich, gdy panują wysokie temperatury nie należy do łatwych. Zbiory odbywają się w godzinach bardzo wczesnych. Gdy jest chłodniej, w ciągu dnia, pracownicy przechodzą do otwartego gruntu. Jednak z roku na rok obserwuje się mniej chętnych do pracy przy zbiorach papryki lub ogórków, o czym pisaliśmy już wcześniej w artykule Brakuje pracowników przy zbiorach ogórków. Jakie stawki?

Niestety ale podobne tendencje widać także przy produkcji warzyw w otwartym gruncie. W tym roku sytuacja jest szczególnie ciężka ze względu na duże braki pracowników z Ukrainy w pracach sezonowych w rolnictwie.

Już na początku sezonu Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP zwracał uwagę, że w branży jest duża niepewność odnośnie zbiorów - zebrania wszystkich plonów.

- Nie można zorganizować ludzi do pracy. Każdy w tej chwili robi na 120 proc. swoich możliwości, ale one się kiedyś skończą - mówił w wywiadzie dla sadyogrody.pl Paweł Myziak.

Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest w tym roku bardzo duże, niestety chętnych brakuje. Plantatorzy nie ustają w ich pozyskaniu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI