×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Brak pracowników do cięcia sadów to także problem Belgów

Autor: www.sadyogrody.pl 03 stycznia 2023 10:57

Brak pracowników do cięcia sadów to także problem Belgów Brak pracowników do cięcia sadów to także problem dla Belgów/ fot.shutterstock.com

Belgijscy sadownicy podobnie jak polscy producenci odczuwają niedobór pracowników w branży. Obecnie poszukują rąk do pracy na sortowniach owoców i przy cięciu sadów, również wśród Polaków.

"Praca w Belgii przy przycinaniu drzew owocowych i sortowaniu owoców" - brzmi treść jednego z ogłoszeń dostępnego na polskich portalach internetowych związanych z zatrudnieniem. A takich ogłoszeń sukcesywnie przybywa.

Belgijscy sadownicy szukają pracowników wśród Polaków

Belgijscy sadownicy poszukują pracowników wśród Polaków chętnych podjąć się pracy w sadach przy przecinaniu drzew owocowych. Problem jest szeroki i dotyka każdą gałąź produkcyjną ogrodnictwa czy rolnictwa i to w każdym kraju.

- Praca jest lekka ale warunki pogodowe różne, płaszcz przeciw deszczowy zapewnia pracodawca, zakwaterowanie w hotelu pracowniczym który należy do szefa płatne 6,5 euro dziennie. Wynagrodzenie przelewane  na konto w wysokości 8,6 euro netto czyli na rękę. Praca zaczyna się 09.01.2023 - w niedzielę 08.01.2023 trzeba być na miejscu - pisze autor ogłoszenia.

Dodatkową zachętą jest wyposażenie oraz dodatkowe usługi świadczone przez pracodawcę jak  lodówka w pokojach, osobno prysznice damskie i męskie. Wyjazd do pracy na polu zapewniony jest busami firmowymi. Jeżeli ktoś niema konta i nie ma możliwości założenia, pracodawca na miejscu zakłada konto w belgijskim banku. Do pracy mogą przyjeżdżać pary, pojedyncze osoby lub grupy. Oferta obejmuje także pracę na hali przy sortowaniu owoców. Nie wymagane jest doświadczenie.

Niedobór pracowników w 2023 roku

Niedobór pracowników, szczególnie mężczyzn z Ukrainy odbija się także na polskim sadownictwie. Już przy zbiorach każdy w branży owocowej jak również warzywnej narzekał na brak rąk do pracy. Kolejny sezon zapowiada się podobnie. Wojna na Ukrainie trwa i nie widać perspektyw na jej zakończenie. Z pewnością rok 2023 będzie kolejnym rokiem ogromnych wyzwań dla branży owocowo-warzywnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI