Blisko 200 uczestników na konferencji „Sady i ogrody” (FOTORELACJA)

Autor: www.sadyogrody.pl 26 listopada 2017 12:57

Opłacalność produkcji

Po przerwie zasiedliśmy do dyskusji podsumowującej - na temat przyszłości polskiego ogrodnictwa, którą zatytułowaliśmy "W pogoni za opłacalnością produkcji". Udział w niej wzięli: Dominika Kozarzewska, prezes zarządu, Polskie Jagody Sp. z o.o.; Michał Lachowicz, prezes zarządu, Grupa Producentów Owoców La-Sad; Marek Marzec, założyciel, członek zarządu, Ewa-Bis; dr Bożena Nosecka, kierownik, Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej; Mateusz Woźniak, członek zarządu, FreshMazovia oraz Paulina Kopeć, menadżer stowarzyszenia "Unia Owocowa".

Dr Bożena Nosecka potwierdziła, że w tym sezonie mamy do czynienia z niskimi zbiorami i wysokimi cenami. - W przypadku dużego spadku zbiorów – tak jak w tym roku – podwyżka cen w wielu przypadkach nie rekompensuje strat – mówiła. Omówiliśmy także sytuacja w głównych dziedzinach produkcji ogrodniczej. Dominika Kozarzewska przyznała, że dobra kondycja polskiej borówki to zasługa ciężkiej pracy producentów od wielu lat. - Plantatorzy borówki w Polsce zawsze stawiali na jakość, a nie ilość - mówiła.

Paulina Kopeć ostrzegała przed zbyt wygórowanymi cenami jabłek, które – jej zdaniem - nie mogą bić rekordów, ponieważ konsumenci ich nie kupią, wybiorą inne, tańsze owoce. Michał Lachowicz z grupy La-Sad przyznał, że ten sezon – ze względu na niską podaż i wysokie ceny jabłek - zaburza ogólne postrzeganie rynku. - Ten sezon powinien nam pokazać, że organizowanie się i stabilne zdobywanie nowych rynków to coś, co nie ma nam przynieść lepszej przyszłości tylko uratować sektor - apelował Lachowicz.

Marek Marzec tłumaczył, że błędem jest, że w grupach producentów nie ma budżetu na rozwój sprzedaży, czyli poprawę jakości, pracę nad wyróżnieniem się na rynku i budowę profesjonalnych zespołów handlowych.

Podczas debaty rynkowej rozmawialiśmy także o dywersyfikacji produkcji ogrodniczej. Mateusz Woźniak, członek zarządu FreshMazovia przyznał, że jedni stawiają na jednokolorowe odmiany jabłek, drudzy na sady ekologiczne, jeszcze inni wprowadzają uprawy gruszy. Wielu sadowników decyduje się także na uzupełnienie oferty o takie gatunki jak truskawki, borówki, jagody kamczackie, a nawet modne ostatnio dynie.

Wieczorem w Hotelu Sheraton podczas uroczystej Gali rozdaliśmy wyróżnienia w plebiscycie "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2017".

Czytaj także: Znamy laureatów plebiscytu "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2017" (galeria zdjęć)

WKRÓTCE NA ŁAMACH WWW.SADYOGRODY.PL POJAWIĄ SIĘ PEŁNE RELACJE Z KONFERENCJI I POSZCZEGÓLNYCH PANELI!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI