Będzie wypłata odszkodowań za drzewka uszkodzone przez bobry?

Autor: www.sadyogrody.pl/KRIR 18 maja 2021 09:42

Będzie wypłata odszkodowań za drzewka uszkodzone przez bobry? Będzie wypłata odszkodowań za drzewka uszkodzone przez bobry?/fot. shutterstock.com

Obecnie rolnik otrzymuje odszkodowanie wyłącznie za drzewa, które zostały powalone przez bobry i użyte do budowania żeremi. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry.

  • KRIR zawnioskował do Ministra Klimatu  o podjęcie działań mających na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry
  • Obecnie rolnik otrzymuje odszkodowanie wyłącznie za drzewa, które zostały powalone przez bobry i użyte do budowania żeremi.
  • Zasadnym jest wypłata odszkodowań za wszelkie upadki drzew spowodowane przez bobry

W dniu 17 maja 2021 r. Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki o podjęcie działań mających na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry.

Obecnie rolnik otrzymuje odszkodowanie wyłącznie za drzewa, które zostały powalone przez bobry i użyte do budowania żeremi. W przypadku uszkodzeń drzew dokonanych przez bobry pozostawionych w miejscu upadku, według opinii urzędników odpowiedzialnych za szacowanie szkód spowodowanych przez te zwierzęta, odszkodowanie nie należy się, gdyż rolnik może wykorzystać pozyskane w ten sposób drewno do własnych celów.

Założenie, że rolnik jest zainteresowany pozyskaniem drewna, niezależnie z jakiego rodzaju drzewa ono pochodzi, jest błędne. Wielokrotnie zdarza się, że bobry niszczą drzewa, które były cenne dla danej nieruchomości. Powalone przez bobry drzewa stanowią problem nie tylko logistyczny, związany z koniecznością zagospodarowania drewna i posprzątania miejsca, ale również wymaga poniesienia kosztów nowych nasadzeń.

Wobec powyższego, zasadnym jest wypłata odszkodowań za wszelkie upadki drzew spowodowane przez bobry, ponieważ takie szkody związane są z dużymi nakładami na ich usunięcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI