×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będzie wsparcie dla plantatorów buraka cukrowego po 2022 r.

Autor: PAP 08 grudnia 2021 08:54

Będzie wsparcie dla plantatorów buraka cukrowego po 2022 r. MRiRW zapowiada wsparcie dla producentów buraka cukrowego/ fot. pixabay

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił na wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych, że sektor będzie objęty wsparciem związanym z produkcją również po roku 2022 r. - poinformował resort rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że sektor produkcji buraków cukrowych spełnia przesłanki objęcia płatnościami związanymi z produkcją, wynikającymi z przepisów unijnych. Środki finansowe na tego rodzaju płatności pochodzą z pomniejszenia puli środków na płatność podstawową (obecnie jednolita płatność obszarowa). Pula środków, która może zostać przeznaczona na wsparcie związane z produkcją ograniczona jest do 15 proc. rocznej puli środków na płatności bezpośrednie - dodał wicepremier.

Podczas spotkania dyskutowano także na temat stosowania płatności związanych z produkcją w nowej perspektywie finansowej oraz o wysokości wsparcia tych płatności zaproponowanego w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027. Dla plantatorów buraków możliwe będzie także wsparcie w ramach ekoschematów.

Płatności do produkcji buraka cukrowego

W kampanii 2021 r. o płatności związane z produkcją do buraków cukrowych ubiegało się ok. 27 tys. rolników, którzy zgłosili do wsparcia ok. 245 tys. ha upraw. W 2021 r. stawka dopłat do 1 ha buraków cukrowych wynosi 1547 zł.

Podczas wtorkowych rozmów poruszony został szereg istotnych kwestii związanych ze znaczeniem sektora buraka cukrowego, głównymi trudnościami w zakresie opłacalności produkcji oraz uwarunkowaniami środowiskowo-klimatycznymi. W spotkaniu uczestniczył również podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI