Będzie wniosek do UOKiK o sprawdzenie sytuacji dot. sprzedaży nawozów

Autor: PAP 15 października 2021 09:01

Będzie wniosek do UOKiK o sprawdzenie sytuacji dot. sprzedaży nawozów Będzie wniosek do UOKiK o sprawdzenie sytuacji dot. sprzedaży nawozów/ fot.za Farmer.pl

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik zapowiedział w czwartek w Sejmie wniosek do UOKiK o "dokładne" sprawdzenie sytuacji dotyczącej sprzedaży nawozów.

Bartosik wskazał, że na wzrost cen nawozów wpływa wzrost cen gazu ziemnego, a także wzrost popytu na nawozy w handlu światowym. "Obserwujemy też wzrost cen paliw i wzrost wynagrodzeń, ponadto wzrosła cena do uprawnień emisji CO2, i to wszystko ma wpływ na wzrost cen nawozów" - dodał.

Na pytanie o wstrzymywanie przez zakłady produkcji i sprzedaży nawozów azotowych do produkcji rolnej, wiceminister rolnictwa odpowiedział, że resort rolnictwa nic na ten temat nie wie. Dodał, że jego resort jest w kontakcie z ministerstwem aktywów państwowych, które nadzoruje państwowe produkujące nawozy.

"Być może kłopoty z dostawą nawozów mogą mieć miejsce poprzez firmy, które pośredniczą w sprzedaży nawozów, w związku z tym kierujemy wniosek do UOKiK o dokładne sprawdzenie tej sytuacji" - powiedział Bartosik.

Odniósł się też do pytania, czy planowana jest pomoc dla rolników w związku z trudną sytuacją na rynku nawozów. Wskazał, że bezpośrednia pomoc finansowa dla rolników "jest trudna", bo przepisy UE nie pozwala wspierać zakupu środków do produkcji rolnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI