Będzie większa pomoc dla sadowników poszkodowanych w wyniku nawałnic?

Autor: PAP 07 lipca 2021 16:45

Będzie większa pomoc dla sadowników poszkodowanych w wyniku nawałnic? Gwałtowne burze, które przeszły nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim/ fot. shutterstock

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w nawałnicach prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Szrot, który uczestniczył w tym spotkaniu powiedział PAP, że trwało ono około godziny. Prezydent poruszył problemy rolników - głównie z Lubelszczyzny - z którymi spotkał się po tym, jak ich gospodarstwa dotknęły nawałnice.

Pod koniec czerwca prezydent przebywał na Lubelszczyźnie, m.in. w Chrzanowie i w gminie Wilków, gdzie gwałtowne burze z gradem i wichury zniszczyły wiele upraw oraz budynków.

"Prezydent przedstawił ministrowi problemy, o których mówili mu rolnicy - straty dotyczą głównie sadów jabłkowych, ale też plantacji chmielu, który jest koronnym produktem Lubelszczyzny i naszym flagowym produktem w Europie - chmiel lubelski" - relacjonował w rozmowie z PAP prezydencki minister.

Zaznaczył, że straty rolników są tak duże, że nie wiadomo, czy zbiory jabłek i chmielu w tym roku tam się odbędą.

"Pan minister rolnictwa przedstawił prezydentowi Dudzie stan realizowanej już pomocy dla rolników - doraźne świadczenia różnej wysokości, przekazywane za pośrednictwem wojewody. Komisje pracują i szacują cały czas straty. Część świadczeń jest już wypłacana, część - w trakcie szacowania" - podał Szrot.

"Minister Puda powiedział, że w tym momencie sprawdza możliwości zwiększenia tej pomocy o dodatkowe środki oraz że w najbliższym czasie dokona przeglądu ubezpieczeń upraw w Polsce i z tego wyciągnie wnioski korzystne dla rolników" - przekazał treść rozmowy szef gabinetu prezydenta.

Zaraz po wizycie na Lubelszczyźnie prezydent informował, że spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i rozmawiali m.in. o tym, że potrzebne są dodatkowe środki, które pomogą sprawnie uporać się tymi wszystkimi trudnościami, które dotknęły rolników. Wówczas prezydent zapowiedział też, że będzie jeszcze rozmawiał z szefem rządu oraz ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu, które przeszły niedawno nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim, zwłaszcza w gminach Wilków i Łaziska. W gminie Wilków uszkodzonych zostało ponad 300 dachów - w tym 121 na budynkach mieszkalnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI