Będą ułatwienia w działalności nierolniczej na gruntach rolnych

Autor: PAP 17 listopada 2021 12:09

Będą ułatwienia w działalności nierolniczej na gruntach rolnych Sejm: Komisja za poprawkami Senatu ws. ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych/ fot. pixabay

Sejmowa komisja rolnictwa poparła cztery zaproponowane przez Senat poprawki do znowelizowanej ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ustawa ma ułatwić podejmowanie działalności nierolniczej na gruntach rolnych.

Poprawki Senatu mają charakter doprecyzowujący. Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński poparł zaproponowane zmiany.

Działalność nierolnicza na gruntach rolnych

Ustawa ma uprościć procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego. Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej.

Autorami ustawy znowelizowanej przez Sejm w połowie października br. jest grupa posłów PiS i Kukiz'15. Celem nowelizacji jest uproszczenie procedury w zakresie podejmowania lub rozwijania działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Obecnie prowadzenie działalności nierolniczej w ramach gospodarstwa rolnego nie jest możliwe bez wcześniejszego przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze w drodze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Podczas prac sejmowych doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Poprawki będą jeszcze głosowane przez Sejm, po czym ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI