Będą rekompensaty za wyższe ceny węgla dla obywateli?

Autor: PAP 18 lipca 2022 16:04

Będą rekompensaty za wyższe ceny węgla dla obywateli? Rząd wypracowuje nowe rozwiązania, które będą przedmiotem obrad wtorkowej Rady Ministrów. / fot. shutterstock

Rząd podczas wtorkowych obrad omówi nowe rozwiązania, które mają służyć rekompensowaniu wyższych ceny węgla bezpośrednio dla obywateli.

Rzecznik rządu Piotr Müller podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że w ostatnim czasie została przyjęta ustawa dotycząca dopłat dla spółek zajmujących się dystrybucją węgla. Zaznaczył jednocześnie, że w zakresie sektora prywatnego nie ma tak dużego zainteresowania w korzystaniu z tego systemu. "Nie możemy czekać dalej, czy takie zainteresowanie się pojawi, czy nie" - podkreślił.

Rekompensaty dla obywateli 

Poinformował jednocześnie, że rząd wypracowuje nowe rozwiązania, które będą przedmiotem obrad wtorkowej Rady Ministrów. "Będziemy na rządzie omawiać nowe rozwiązania służące temu, aby zrekompensować wyższe ceny węgla bezpośrednio dla obywateli. W tej chwili trwa finalizacja prac w tym zakresie" - mówił.

"Robimy wszystko, by dostępność węgla była na wysokim poziomie, ale również, by stworzyć system rekompensat, który umożliwi odpowiednią dostępność węgla pod kątem finansowym, czyli z jednej strony dostępność - za to odpowiadają spółki Skarbu Państwa i Ministerstwo Infrastruktury pod kątem dystrybucji, a z drugiej strony dostępność cenowa - tu system odpowiedniego finansowania z budżetu państwa" - powiedział rzecznik rządu.

Müller wskazał, że za projekt, który ma być omawiamy podczas posiedzenia rządu, odpowiadają dwa resorty: klimatu i aktywów państwowych. Wyraził też nadzieję, że projekt ten trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu, którego obrady rozpoczynają się w środę.

W poniedziałek kwestia sytuacji na rynku węgla była dyskutowana na spotkaniu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina oraz szefów spółek PGG, PGE, Węglokoksu.

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI