×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będa kolejne dopłaty do nawozów w 2023 roku? Znamy odpowiedź

Autor: www.sadyogrody.pl 31 stycznia 2023 12:35

Będa kolejne dopłaty do nawozów w 2023 roku? Znamy odpowiedź Czy będą kolejne dopłaty do nawozów w 2023 r.? / fot. shutterstock.com

Ceny nawozów nadal są bardzo wysokie a trudna sytuacja w branży rolnej wymusza pytanie o to, czy jest szansa aby kolejne dopłaty do nawozów pojawiły się również w 2023 r.

Sytuacja w branży robi się coraz trudniejsza. Izby rolnicze w imieniu rolników oczekują podjęcia kroków mających na celu zmniejszenie cen nawozów jak i zwiększenie ich dostępności.

Kwestie uruchomienia dopłat do nawozów także w tym roku poruszył jeden z posłów z PSL w interpelacji skierowanej do Henryka Kowalczyka, szefa resortu rolnictwa.

- Czy w 2023 r. ze względu na nadal bardzo wysokie ceny nawozów będą stosowane dopłaty do nawozów? Jeśli tak, to na jakich zasadach i jaka jest planowana pula środków na te dopłaty w 2023 r.? - pyta poseł PSL.

Czy będą kolejne dopłaty do nawozów w 2023 roku?

W wyczerpującej odpowiedzi Henryk Kowalczyk wyjaśnia czy dopłaty do nawozów będą miały miejsce także w tym roku:

Odpowiadając na powyższe pytania informuję, że w 2022 roku udzielana była pomoc producentom rolnym, na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Wnioski o przyznanie ww. pomocy można było składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dnia 31 maja 2022 r.

Agencja zrealizowała wypłaty pomocy finansowej na kwotę 2 617 109 884,54 zł.

Aktualnie nie są prowadzone prace nad uruchomieniem kolejnej edycji programu pomocy w sprawie dofinansowania zakupu nawozów.


Jednocześnie Henryk Kowalczyk zaznacza, iż pomimo, że ceny nawozów mineralnych znajdują się nadal na bardzo wysokich poziomach, to odnotowane w październiku i listopadzie br. obniżki cen mogą być początkiem odwrócenia trendu wzrostowego i przekształcenia go w tendencję spadkową, tym bardziej że ceny gazu na europejskim rynku są w wyraźnym trendzie spadkowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI