×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będą dopłaty do nawozów? Nawet 500 zł do hektara

Autor: PAP 03 lutego 2022 16:53

Będą dopłaty do nawozów? Nawet 500 zł do hektara Zachodniopomorskie: Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi rolnikami/ fot. shutterstock

"Chcemy zrobić dopłaty do nawozów, ale nie możemy tego zrobić bez zgody Komisji Europejskiej” – powiedział w czwartek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Odniósł się też m.in. do kwestii szacowania skutków suszy w regionie.

W rozmowie z rolnikami w Barzkowicach (Zachodniopomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się m.in. do cen nawozów. Wskazał, że "w nawozach azotowych gaz stanowi 70 proc. kosztów. Jeśli gaz zdrożał wielokrotnie to i nawozy musiały zdrożeć". Podkreślił, że został obniżony VAT na nawozy.

Co z dopłatami do nawozów?

"Kolejną rzecz jaką chcemy zrobić - ale jest to zależne od decyzji Komisji Europejskiej - jest wprowadzenie dopłat do nawozów" - wyliczał Kowalczyk.

Jak dodał "szacowaliśmy wstępnie, że jest to 500zł do hektara, byłby to ten górny limit. To mniej więcej pokrywa różnicę ceny".

Minister wskazał, że potrzeba na ten cel 3-4 mld zł w budżecie, co ma być zapewnione, jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę. Powiedział też, że są podejmowane próby wpisania zakładów azotowych na listę przemysłu energochłonnego.

"Jeśli byśmy to uzyskali, to również jesteśmy w stanie dotować zakłady azotowe, by oni mogli wypuścić te ceny mniejsze" - dodał Kowalczyk.

Odszkodowania suszowe za 2021 r.

Rolnicy w swoich postulatach domagają się także rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku, zamiany zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów. Wskazywali na wadliwe działanie aplikacji suszowej.

"Trzeba by po pierwsze poszerzyć ilość stacji, po drugie - włączyć również parametry satelitarne zdjęcia dot. suszy. One obejmują powierzchnie całą, a nie tylko punktowo stacje. Po trzecie: wprowadzić system taki, że jeśli ktoś uważa, że jest to źle to rzeczoznawca przychodzi z weryfikacją. Chcemy zrobić grupę rzeczoznawców" - zaproponował Kowalczyk.

Przedstawiono też m.in. plan rozdzielenia strat na uprawę i całe gospodarstwo.

Zachodniopomorska Rada Województwa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w połowie stycznia rozpoczęła akcję protestacyjną. Rolnicy wystosowali sześć postulatów, w których m.in. przeciwstawiają się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej.

Tarcza antykryzysowa dla rolnictwa

Domagają się wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa, pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie, rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku, zamiany zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów.

Jak podkreślali celem akcji jest "wyrażenie sprzeciwu wobec braku reakcji władz państwowych na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI