×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badanie: Pracownicy tymczasowi z Ukrainy żyją w Polsce raczej skromnie

Autor: www.sadyogrody.pl 02 grudnia 2021 11:40

Badanie: Pracownicy tymczasowi z Ukrainy żyją w Polsce raczej skromnie Większą część zarobionych pieniędzy Ukraińcy przesyłają rodzinie, która została w ojczyźnie. / fot. shutterstock

Pracownicy tymczasowi z Ukrainy żyją w Polsce raczej skromnie. Aż 71% spośród nich mieszka w Polsce za darmo, bo za ich zakwaterowania płaci pracodawca. Spośród badanych 39% odpowiedziało, że wydaje na koszty utrzymania w Polsce, tj. jedzenie, środki czystości i inne wydatki, od 400 do 600 zł miesięcznie. Większą część zarobionych pieniędzy Ukraińcy przesyłają rodzinie, która została w ojczyźnie.

Zarobki na Ukrainie, czy w innych państwach wschodnich, są wciąż niewspółmierne do kosztów życia, dlatego ich obywatele tak chętnie pracują w Polsce. Obecnie płaca minimalna na Ukrainie jest 3 razy niższa niż w Polsce, a ceny produktów spożywczych czy środków czystości są bardzo zbliżone w obu krajach. Dla 58% badanych głównym czynnikiem motywującym ich do pracy w Polsce są wyższe zarobki niż w kraju ojczystym.

“Ukraińcy decydują się na emigracje głównie z powodów ekonomicznych. Zarabiają w Polsce, by podnieść jakość nie tylko swojego życia, ale także swoich najbliższych, którzy zostali na Ukrainie. Z tego powodu w Polsce żyją raczej skromie i starają się jak najwięcej zaoszczędzić” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

71% pracowników z Ukrainy mieszka w Polsce za darmo

Według najnowszego raportu OTTO Work Force Central Europe, przeprowadzonego na grupie 506 pracowników tymczasowych z Ukrainy, aż 71% badanych korzysta z darmowego zakwaterowania, które opłaca pracodawca. Kolejne 15% pracowników tymczasowych płaci za mieszkanie do 400 zł miesięcznie, a 8% od 400 do 600 zł miesięcznie.

“Pracownicy z Ukrainy wybierając oferty pracy zwracają bardzo dużą uwagę na dodatkowe benefity jak np. darmowe mieszkanie, darmowy dojazd do pracy czy dofinansowanie do posiłków. Takie dodatku pozwalają im bowiem mocno zniwelować wydatki ponoszone na utrzymanie w Polsce. Po pandemicznym wyhamowaniu na rynku pracy nie ma już śladu, a popyt na pracowników wciąż rośnie, dlatego obywatele Ukrainy mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Niedobory kadrowe zmuszają firmy do podnoszenia płac oraz konkurowania właśnie dodatkowymi benefitami“ - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Ukraińcy żyją oszczędnie i wysyłają pieniądze rodzinie

Pracownicy tymczasowi z Ukrainy żyją w Polsce oszczędnie. Spośród respondentów 39% wydaje na koszty utrzymania w Polsce, jedzenie i inne wydatki, od 400 do 600 zł miesięcznie. 35% badanych przeznacza na ten cel od 600 do 800 zł miesięcznie. Tylko 7% Ukraińców udaje się utrzymać w Polsce za kwotę poniżej 400 zł.

2.jpg 2.jpg
W przypadku pytania o kwoty przekazywane rodzinie mieszkającej na Ukrainie najwięcej wskazań respondentów miała odpowiedź od 500 do 1000 zł miesięcznie. Taką kwotę przekazuje 35% badanych pracowników tymczasowych. W przypadku pozostałych przedziałów kwotowych odpowiedzi rozłożyły się dosyć równomiernie i oscylowały w granicy 20% wskazań ankietowanych. Najpopularniejszym sposobem przekazywania pieniędzy rodzinie na Ukrainie są przekazy pieniężne. Tę metodę wybiera aż 68% badanych pracowników tymczasowych.

1.jpg

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI