ARiMR i WOT będą współpracować. Na jakiej zasadzie?

Autor: PAP 08 lipca 2022 12:25

ARiMR i WOT będą współpracować. Na jakiej zasadzie? ARiMR i WOT podpisały porozumienie o współpracy/ fot.ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała porozumienie o współpracy z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowała w czwartek ARiMR. Inicjatywa obejmuje m.in. szkolenia z przysposobienia wojskowego i współpracę w sytuacjach kryzysowych.

Jak poinformowano, dokument podpisali prezes ARiMR Halina Szymańska i generał broni dowódca WOT Wiesław Kukuła. W wydarzeniu uczestniczyli też sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik i podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Wiśniewski.

W jakim celu porozumienie ARiMR I WOT?

Porozumienie ma na celu m.in. wzmocnienie zdolności obronnych kraju, przygotowanie pracowników obu instytucji do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa i wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania urzędów - przekazano. Inicjatywa obejmuje także: szkolenia z przysposobienia wojskowego, współpracę w sytuacjach kryzysowych, wsparcie logistyczne, promocję zdrowej żywności i edukację patriotyczno-obronnej i ekologiczną.

"Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - ta parafraza przysłowia z czasów rzymskich jest dzisiaj, gdy tuż za naszymi granicami toczy się wojna, niezwykle trafna. Dlatego ja i moi współpracownicy podjęliśmy starania, by włączyć się w działania na rzecz bezpieczeństwa" - powiedziała ARiMR, cytowana w informacji Agencji. Wyraziła nadzieję, że obecność Agencji w każdym województwie i 314 powiatach okaże się cenna również w tak istotnej kwestii jak obronność kraju.

Wiceminister Bartosik dodał, że to nowatorski, ważny i potrzebny pomysł, aby instytucja rolnicza współpracowała z wojskiem. "Uważam, że koncepcje działania w terenie zarówno ARiMR, jak i WOT, wspaniale łączą się w jedną ideę" - powiedział.

"Gdy pięć lat temu powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, nie były doceniane. Ta ocena zmieniła się radykalnie w ostatnim czasie. Żołnierze WOT udowodnili swoją wartość wzorową służbą nie tylko na granicy z Białorusią, ale także w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych" - podkreślił wiceminister Wiśniewski.

Dowódca WOT zauważył, że ponad 60 proc. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to mieszkańcy małych miejscowości, wielu z nich to rolnicy. "Współdziałanie ARiMR i WOT umożliwi szerszą aktywizację zawodową żołnierzy-rolników. Będzie to stanowić grunt pod inicjatywy wzmacniające odporność wiejskich społeczności. Ponadto nasza współpraca umożliwi objęcie programem przysposobienia wojskowego pracowników Agencji oraz wykorzystanie jej infrastruktury do prowadzenia działań rekrutacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych" - podsumował generał broni Wiesław Kukuła. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI