Ardanowski: Rolnikom przysługują zabezpieczenia przed wzrostem cen prąduPAP - 01 sierpnia 2019 12:00


Niezależnie od typu działalności gospodarczej, również gospodarstwom przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Sejm znowelizował w środę ustawę o cenach prądu; termin składania sprzedawcom energii oświadczeń wydłużono do 13 sierpnia. Teraz nowela jest w Senacie.

"Dziękuje panu ministrowi (energii Krzysztofowi - PAP) Tchórzewskiemu za akceptację naszych ustaleń, że rolnicy, którzy zajmują się w szczególności tą większą produkcją rolniczą, że również są traktowani tak jak inne podmioty gospodarcze, które mają klasyfikację na firmy mikro, małe, średnie i duże" - dodał Ardanowski.

Minister rolnictwa podkreślił, że większe wyspecjalizowane gospodarstwa potrzebują dużych ilości energii, a obecnie trudno sobie wyobrazić obsługę dużych stad bydła czy też chlewni bez dostępu do energii elektrycznej.

"Uważamy, że nie może być żadnej (...) dyskryminacji. Trzeba traktować przedsiębiorców rolne dokładnie tak samo, jak tych którzy działają w innych obszarach gospodarki. Dlatego zachęcam, żeby w tym wydłużonym terminie najbliższych dwóch tygodni również rolnicy więksi kwalifikujący się do kategorii mikro i małych przedsiębiorstw, (...) żeby z tej pomocy skorzystali. Ona jest ważna, bo przecież musimy dbać o koszty w rolnictwie. Od tych kosztów zależy również nasza konkurencyjność" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił podczas czwartkowej konferencji, że jeśli ktoś złożył oświadczenie po terminie, to te oświadczania będą ważne.