Ardanowski: pomagając rolnikom możemy okazać społeczną solidarność

Autor: PAP 12 czerwca 2020 12:02

Ardanowski: pomagając rolnikom możemy okazać społeczną solidarność Jan Krzysztof Ardanowski / fot. PTWP

Pomagając rolnikom możemy okazać społeczną solidarność - powiedział w środę w Witkowie (Kujawsko-Pomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w jego apelach o pomoc ludziom na wsi przy zbiorach nie ma nic złego, a wynikają one z troski o zbiory w dobie epidemii.

Ardanowski wraz z wiceministrami zbierał w środę w Witkowie truskawki, pomagając w gospodarstwie Marcina Jasińskiego.

"Przyjechałem tutaj po to, żeby jeszcze raz wytłumaczyć, na czym polega mój apel do społeczeństwa, ludzi wykonujących różne zawody, żeby, jeżeli dysponują czasem oraz chęcią, starali się pomóc rolnikom przy zbiorach. Epidemia koronawirusa sprawiła, że drastycznie spadła liczba obcokrajowców, którzy chcą przyjechać do Polski na prace sezonowe, pomimo wielu ułatwień, które wprowadziliśmy. Pracowników - głównie z Ukrainy - jest mniej, ale to problem nie tylko polski, bo boryka się z nim także m.in. Francja" - podkreślił Ardanowski w Witkowie.

Wskazał, że maszyny nie są w stanie na tym etapie rozwoju technologicznego rolnictwa zastąpić pracy ludzi przy zbiorze m.in. owoców miękkich. Dodał, że wielu rolników ma wobec tego faktu problem ze sprzątnięciem tego, co wyrosło na polach.

"W wielu krajach Europy Zachodniej - ważniejsi ode mnie - premierzy i głowy państw, występują z apelami o pomoc rolnikom. Dlatego zrobiłem to także wspólnie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg. Nasz apel dotyczy Polaków, którzy mają trochę czasu - czy to z powodu urlopu, czy wakacji. Zachęcamy, aby poświęcili czasami parę godzin, czasami parę dni, na pomoc rolnikom" - powiedział szef resortu rolnictwa.

Zdaniem Ardanowskiego taki apel nie jest niczym złym, bo każdy decyduje sam o swoim czasie i jego chęci muszą współgrać z potrzebami społecznymi, a także jest to możliwość dorobienia i pobytu na świeżym powietrzu.

Minister rolnictwa stwierdził, że pomagając rolnikom, możemy okazać solidaryzm społeczny.

Wiceszef resortu rolnictwa Ryszard Kamiński podkreślał, że epidemia koronawirusa uświadomiła wielu osobom, jak istotna jest dobra, zdrowa, polska żywność.

Wskazał na rozwój platformy e-bazarku, która umożliwia skrócenie łańcuchów dostaw i bezpośredni kontakt sprzedającego różne dobra rolnika z konsumentami w miastach.

Kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz dodała, że we wszystkich dziedzinach życia najlepszą rolę wychowawczą pełni dany przykład.

"Jednym z elementów programu wychowawczego szkoły jest szerzenie idei wolontariatu. Pomoc rolnikom może pozwolić dzieciom na wykazanie się. Najlepszym nauczycielem jest przykład. Jeżeli nauczyciele będą dawali przykład zachowań polegających na pomocy drugiemu człowiekowi, to będzie to najlepsza lekcja wychowawcza" - oceniła Mazurkiewicz.

Właściciel gospodarstwa podkreślał, że znalezienie dobrych, wykwalifikowanych pracowników nie jest obecnie łatwe i proste. Brak osób zza wschodniej granicy jest w tym roku w jego ocenie wyraźnie odczuwalny. Poprosił o to, żeby ludzie pomagali swoim sąsiadom i nie bali się pracy na wsi, która w jego ocenie przynosi wiele satysfakcji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI