Ardanowski: Państwo musi strategicznie zarządzać rynkiem żywności

Autor: PAP 05 kwietnia 2022 16:42

Ardanowski: Państwo musi  strategicznie zarządzać rynkiem żywności Państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski

Państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju . Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych - podkreślił.

We wtorek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. Jak zapowiedział kierujący Radą Jan Krzysztof Ardanowski, konkluzje z wtorkowego posiedzenia zostaną przedstawione przez prezydenta rządowi.

Bezpieczeństwo żywnościowe to priorytet

Ardanowski podkreślił, że zdaniem Rady, państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności. "Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z zapisaniem szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich akrach prawnych" - dodał.

Podkreślił, że konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

"Jest potrzebny również państwowy terminal zbożowy, czy do przeładunku nasion, który byłby dodatkowym elementem pozwalającym państwu na odgrywanie stabilizującej i strategicznej roli na rynku rolnym" - dodał.

Ardanowski skrytykował zgłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Według niego wejście w życie Zielonego Ładu spowoduje zmniejszenie produkcji żywności w Europie. "Nie wolno do tego dopuścić. Opinia Rady - podzielana przez pana prezydenta - mówi o tym, że trzeba wstrzymać realizację Zielonego Ładu" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI