Ardanowski: należy przyspieszyć prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej

Autor: PAP 30 czerwca 2020 11:09

Ardanowski: należy przyspieszyć prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej Jan Krzysztof Ardanowski /fot. PTWP

Postępy prac nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) to główne tematy obrad Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE, w których uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski - podał resort . Szef MRiRW uważa, że należy przyspieszyć prace nad wdrożeniem nowej WPR.

Jak poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obrady prowadziła Chorwacja - po raz ostatni jako Prezydencja w UE.

"Przedstawiony do dyskusji ministrów raport prezydencji z postępu prac nad reformą WPR wskazuje tematy, które omawiano w czasie prezydencji oraz identyfikuje obszary, które wymagają dalszych prac i dyskusji. Podczas nieformalnej Rady, prowadzonej w formie video-konferencji, nie są podejmowane żadne wiążące decyzje" - czytamy.

Resort podał, że minister Ardanowski podziękował prezydencji chorwackiej za wysiłek i prace w Radzie w trakcie pierwszego półrocza 2020 roku, które były prowadzone w nadzwyczajnych warunkach wynikających z pandemii COVID-19.

"Z punktu widzenia Polski konieczne jest zamknięcie dyskusji i podjęcie decyzji w odniesieniu do przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, ponieważ od tego zależy wiele szczegółowych rozwiązań, w tym przede wszystkim sprawa wyrównania płatności bezpośrednich" - powiedział cytowany w komunikacie Ardanowski.

Resort podał, że w opinii Polski, w kontekście Zielonego Ładu należy podkreślić, że muszą zostać uwzględnione zarówno interesy rolników, jak i producentów sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

"Na pewno cele Zielonego Ładu i tych strategii towarzyszących nie są przez nas kwestionowane, ale muszą być skorygowane i skoordynowane z innymi strategiami Unii Europejskiej tak, żeby interesy wsi i rolników nie były zagrożone" - powiedział szef MRiRW.

W komunikacie wskazano, że dla Polski nadal ważnym rozwiązaniem jest zwolnienie małych gospodarstw z warunkowości. Resort tłumaczy, że proponowany w rozporządzeniu horyzontalnym uproszczony system kontroli małych gospodarstw w zakresie warunkowości nie stanowi dobrego rozwiązania i wymaga dalszej dyskusji.

"Oceniamy bardzo pozytywnie propozycje prezydencji dotyczące nowego modelu wdrażania. Zaproponowane rozwiązania w zakresie kwot jednostkowych i raportowania należy utrzymać - to jest dobra praca prezydencji" - podkreślił polski minister rolnictwa.

Ponadto - jak podkreślono - "Polska uważa, że do limitu wydatków na klimat i środowisko należy wliczać 100 proc. płatności ONW i, przynajmniej częściowo, inwestycje w II filarze".

W komunikacie wskazano, że dalszej dyskusji wymaga także sposób wdrożenia eko-schematów oraz zakres sektorów, w których można będzie stosować płatności związane z produkcją.

"Musimy przyspieszyć nasze prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Tego oczekują rolnicy europejscy i tego wymaga Europa wychodząca z koronawirusa" - podkreślił Ardanowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI