Ardanowski: ekologiczne rolnictwo może być polską specjalizacją

Autor: PAP 22 czerwca 2021 16:06

Ardanowski: ekologiczne rolnictwo może być polską specjalizacją Jan Krzysztof Ardanowski; PAP/Radek Pietruszka

Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą, nasz kraj ma dobre warunki do jego rozwoju, ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego - powiedział we wtorek po posiedzeniu Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa jej szef Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajęła się we wtorek perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce. Przewodniczący Rady zapowiadał we wcześniejszej rozmowie z PAP, że przygotowane zostaną rekomendacje dla rządu, co robić, by rolnictwo ekologiczne uczynić dochodowym.

Ekologiczne rolnictwo polską szansą

"Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą. Polska ma dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, stosunkowo dużo jeszcze zatrudnionych ludzi w tym rolnictwie, mniejsze gospodarstwa, czasami z nadwyżkami siły roboczej w rolnictwie ekologicznym szczególnie potrzebnej. Ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego, byśmy nie trwonili środków publicznych na fikcję, na gospodarstwa, które nie dają żadnej produkcji. Byśmy wspierali tych rolników, którzy - produkując - dostarczają na rynek produkty poszukiwane przez konsumentów" - mówił Ardanowski po posiedzeniu Rady.

Zapowiedział, że wnioski z wtorkowej dyskusji w najbliższych dniach zostaną sformułowane na piśmie i przekazane do resortu rolnictwa oraz do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.

Wsparcie gospodarstw ekologicznych

Pytany o najważniejsze rekomendacje, które Rada przedstawi rządowi wskazywał m.in., że wsparcie musi być kierowane do gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną "na etapie przestawiania i później, ale również przetwórstwa rolno-spożywczego, produktów pochodzenia ekologicznego".

"Konsumenci oczekują nie tylko surowych warzyw i owoców, ale również półproduktów i produktów finalnych. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, wiele gospodyń już nie poświęca tyle czasu na przygotowywanie posiłków. Cała gama produktów, które są w żywności konwencjonalnej, musi również dotyczyć żywności ekologicznej" - stwierdził Ardanowski.

Dodał, że należy też m.in. "wyeliminować bariery administracyjne, przeregulowanie" i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, na co - jak zaznaczył - zwracali uwagę wszyscy uczestnicy dyskusji.

Dystrybucja ekożywności

Ardanowski podkreślał też m.in. potrzebę "wzmocnienia kanałów dystrybucji, by ta żywność, szczególnie pochodząca z mniejszych gospodarstw, trafiała do poszukujących jej konsumentów, często ulokowanych w dużych miastach, tych zamożniejszych".

Według niego muszą ponadto zostać zmienione zasady dopuszczenia stosowania środków wspierających rolnictwo ekologiczne, "tych dopuszczonych oczywiście prawem międzynarodowym, przebadanych", tak "abyśmy całą gamę środków, które na świecie w rolnictwie ekologicznym są stosowane i mogą być stosowane, mieli również możliwość stosować w Polsce".

"Pracy jest dużo, ja nie tracę nadziei, że polski sektor rolnictwa ekologicznego może być nie tylko niewielką, nieliczącą się, jak w tej chwili, niszą rynkową, ale może się rozwijać zarówno w segmencie produkcji roślinnej, warzywnej, owocowej, (...) ale również w segmencie produkcji zwierzęcej, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie trwałych użytków zielonych do hodowli bydła mięsnego, kóz, owiec, gęsi, również wbudowania tego rolnictwa ekologicznego w politykę górską" - wskazywał przewodniczący Rady.

Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo musi rozwijać się również w górach, bo - dodał - "przecież bez rolnictwa w górach również i turyści tam nie przyjadą i to będzie sektor, który bardzo dużo może stracić".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI