Apel przedsiębiorców o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Ukrainy

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 13 listopada 2020 09:46

Apel przedsiębiorców o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Ukrainy Firma Gremi Personal skierowała do Rządu RP apel o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Ukrainy/ fot. shutterstock

Firma Gremi Personal skierowała do Rządu RP apel o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Ukrainy. Obecnie zarówno pracownicy ukraińscy, jak i polskie przedsiębiorstwa napotykają poważną przeszkodę - jest to obowiązkowa 10 -dniowa kwarantanna, która negatywnie wpływa na liczbę migrantów zarobkowych z Ukrainy do Polski i powoduje niedobór pracowników w polskich przedsiębiorstwach w tym trudnym okresie.

Według Gremi Personal najlepszym rozwiązaniem jest zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny wobec migrantów zarobkowych z Ukrainy. W opinii firmy, skuteczniejsze są obowiązkowe i zakrojone na szeroką skalę testy osób wjeżdżających na terytorium Polski. 

Publikujemy pełną treść apelu skierowanego do Rządu RP:

Obecnie w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której większość polskich firm produkcyjnych, pomimo zagrożenia epidemią, aktywnie działa na rzecz dostarczenia na rynek niezbędnych towarów. Praca ta jest w dużej mierze zasługą pracowników z Ukrainy, którzy legalnie pracują w naszym kraju. Jednak zarówno pracownicy ukraińscy, jak i polskie przedsiębiorstwa napotykają poważną przeszkodę - jest to obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna, która bardzo negatywnie wpływa na liczbę migrantów zarobkowych z Ukrainy do Polski i powoduje niedobór pracowników w polskich przedsiębiorstwach w tym trudnym okresie.

Uważamy, że aby pomóc polskiemu biznesowi w tym jakże trudnym czasie pandemii, Rząd powinien podjąć wszelkie możliwe działania.

Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny wobec migrantów zarobkowych z Ukrainy. W naszej opinii, skuteczniejsze są obowiązkowe i zakrojone na szeroką skalę testy osób wjeżdżających na terytorium Polski. Oto kilka poważnych argumentów przemawiających za tą inicjatywą:

1. Wiele krajów podąża ścieżką zakładającą następujące działania: osoby, które przyjechały z krajów objętych czerwoną strefą (czyli wysokiego poziomu zakażenia) muszą albo wypełnić specjalny dokument dotyczący przyjazdu i przesłać go do stacji sanitarno-epidemiologicznej, albo pobrać aplikację na smartfon i tam się zarejestrować. Następnie mają wybór: mogą wykonać test PCR lub poddać się kwarantannie przez 10 dni. Polska nie zapewnia alternatywy ukraińskim pracownikom przybywających z terytorium Ukrainy - przewidziana jest jedynie kwarantanna, podczas gdy w pełni możliwe jest, aby zastąpić ją alternatywą - kwarantanną lub testem PCR.

Nasza firma dobrowolnie zainicjowała zakrojony na szeroką skalę projekt, aby bezpłatnie przetestować naszych pracowników pod kątem obecności COVID-19 przed wejściem do autobusu na Ukrainie. Podczas badań stosuje się szybkie testy na antygen COVID-19 nowej generacji, co pozwala na zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium. Główną zaletą szybkich testów jest możliwość uzyskania wyniku w ciągu 15 minut. Ponadto wiarygodność testów wynosi ponad 97%. Testy zostały przebadane klinicznie i są akredytowane w UE oraz zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia. Testy te pozwalają nam zmaksymalizować bezpieczeństwo naszych pracowników. Mamy pewność, że przekraczając polską granicę są zdrowi. Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia testów PCR wśród pracowników już na terenie Polski, jeśli zapewniłoby im to możliwość natychmiastowego podjęcia pracy. Podobnie jak nasza firma, inni uczestnicy rynku zatrudnienia cudzoziemców w Polsce mogliby również zobowiązać się do finansowania testów dla pracowników, których pozyskują na polski rynek. W przypadku obywateli Ukrainy, którzy są samodzielnie zatrudnieni w polskich przedsiębiorstwach, warto dać im możliwość wyboru: samodzielne opłacenie testu na obecność COVID-19, bądź odbycie kwarantanny.

2. Na terenie Polski coraz częstsze są tragiczne przypadki dotyczące Ukraińców przebywających w ośrodkach kwarantanny. Obywatele Ukrainy, którzy podróżują samotnie lub wybierają nierzetelne lub małe firmy jako pośredników, często spotykają się z brakiem odpowiednich warunków sanitarnych w ośrodkach kwarantanny. Coraz więcej właścicieli domów odmawia wynajmu, gdy dowiaduje się, że konieczna jest kwarantanna. Coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy ludzie są porzucani w ośrodkach kwarantanny bez wyżywienia. Osoby te głodują, a jeśli wśród nich znajduje się osoba zarażona, wszyscy masowo zostają zarażeni.

3. Jak wiadomo, obywatele krajów UE, w których tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest znacznie wyższe niż na Ukrainie, czy obcokrajowcy przybywający do Polski w celach edukacyjnych, są zwolnieni z kwarantanny. Nie powinni podlegać kwarantannie także cudzoziemcy będący małżonkami lub dziećmi obywateli polskich lub pozostającymi pod ich stałą opieką. Wirus nie wybiera na podstawie paszportu i celu podróży. Dlatego wydaje się absolutnie nielogicznym, aby pozwolić milionom cudzoziemców z krajów UE na wjazd na terytorium Polski bez kwarantanny i jednocześnie stosować ją wobec obywateli Ukrainy, którzy wyjeżdżają do pracy w polskich przedsiębiorstwach, wspierając w ten sposób polską gospodarkę.

W związku z powyższym apelujemy do Rządu RP o rozważenie możliwości zastąpienia obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla przybywających migrantów zarobkowych z Ukrainy alternatywą: kwarantanną lub obowiązkowym testem na obecność COVID-19. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI