Analityk: Zielony Ład doprowadzi do wzrostu cen żywności

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 09 listopada 2020 10:05

Analityk: Zielony Ład doprowadzi do wzrostu cen żywności Analityk: Zielony Ład doprowadzi do wzrostu cen żywności/fot. shutterstock.com

W rozmowie z Farmer.pl Mirosław Marciniak zauważa, że nadal brak jest konkretnych informacji ile rolnik dostanie za przejście na Zielony Ład i na produkcję ekologiczną. Podkreśla również, że obecnie nikt w Komisji Europejskiej nie jest w stanie określić, ile to będzie kosztowało i jak duży będzie wzrost cen żywności.

Mirosław Marciniak, niezależny analityk rynków rolnych z firmy InfoGrain, był uczestnikiem debaty „Zielony Ład w praktyce” podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine. 

-Dziś mówimy tylko o ogólnikach, nikt do końca nie wie jakie będą te kwoty, mówi się o ogólnej puli środków na Wspólną Politykę Rolną, natomiast brak konkretów, ile rolnik dostanie za przejście na Zielony Ład i na produkcję ekologiczną. Podejrzewam, że nikt w Komisji Europejskiej nie jest w stanie określić, ile to będzie kosztowało rolnika, jaki będzie wzrost cen żywności – bo on na pewno będzie – tylko dziś nie jesteśmy w stanie określić jak duży będzie to wzrost. I czy te środki, które będą w ramach rekompensaty przyznane rolnikom wystarczą aby pokryć straty, które rolnik poniesie z tytułu mniejszej produkcji - podkreśla Marciniak.

Dodatkowo analityk zauważa, że spełnienie założeń Zielonego Ładu doprowadzi do tego, że produkcja w Europie będzie mniejsza, a to będzie miało konsekwencje dla rynków światowych. Według niego wpłynie to na wzrost cen na całym świecie.  

Więcej na Farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI