Analitycy: Rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie

Autor: www.biznes.interia.pl 24 sierpnia 2020 13:37

Analitycy: Rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych nadal jest duże a zasoby niewystarczające. fot.shutterstock.com

Jak informuje serwis Interia Biznes, w pierwszej połowie tego roku obywatelom Ukrainy wydano 191 tysięcy zaświadczeń dot. prac sezonowych. To z kolei więcej niż od stycznia do czerwca 2019 roku, kiedy przyznano ich 138 tysięcy. Jednak zapotrzebowanie na pracowników sezonowych nadal jest duże a zasoby niewystarczające.

MRPiPS poinformowało, że w pierwszych sześciu miesiącach br. do ewidencji wpisano 543 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy na czas do 6 miesięcy. Natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 765 tysięcy. Według Moniki Banyś, rzecznik prasowy Personnel Servic, spadek ten to konsekwencja epidemii koronawirusa.

W rozmowie z Interią Biznes, Monika Banyś podkreśla, że rolnicy jako jedna z pierwszych grup informowali, że bez Ukraińców prace sezonowe będą bardzo utrudnione. One zaczynają się już w kwietniu, a wtedy pracowników było dużo mniej.

Jak zauważa Piotr Płusa, ekspert rynku pracy z Adecco Group, zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w Polsce rośnie z roku na rok o około 7-8 proc., szczególnie w rolnictwie. Pracodawcy zgłaszali swoje potrzeby do większej liczby agencji pracy niż zazwyczaj.

Więcej na ten temat w Interii Biznes.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI