Ambasada RP w Kijowie odpowiada ws. problemów z otrzymaniem wizy

Autor: www.sadyogrody.pl/ Związek Sadowników RP 15 maja 2020 15:28

Ambasada RP w Kijowie odpowiada ws. problemów z otrzymaniem wizy Na terytorium Ukrainy do 22 maja br. utrzymano reżim sytuacji nadzwyczajnej. Co za tym idzie, wciąż obowiązuje szereg ograniczeń/ fot. shutterstock

W ostatnich dniach kwietnia br. ukazała się w mediach informacja, iż udało się wypracować mechanizm, który pozwolił na podjęcie pracy w Polsce, a tym samym uzyskanie stosownych dokumentów umożliwiających wjazd na teren naszego kraju pracownikom sezonowym. Niestety wciąż ZSRP otrzymuje wiele sygnałów z różnych regionów sadowniczych, iż nadal występują poważne utrudnienia w zatrudnieniu pracowników z za wschodniej granicy. Głównym tego powodem są problemy z uzyskaniem wizy.

W związku z tym Związek Sadowników RP wystosował do Ambasady RP w Kijowie pismo, w którym prosili o wyjaśnienie następujących kwestii:
- jak aktualnie wygląda procedura wizowa;
- jaki jest czas oczekiwania na otrzymanie wizy od momentu złożenia wniosku;
- jaka jest dzienna ilość wydawanych wiz;
- czym mogą być spowodowane ograniczenia w możliwości uzyskiwania wiz przez obywateli Ukrainy.

Ambasada RP w Kijowie, informuje od 4 maja br. urzędy konsularne na Ukrainie częściowo wznowiły wydawanie wiz. Obecnie przyjmowane są wyłącznie wnioski wizowe o wizę w celu wykonywania pracy w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie oraz w transporcie międzynarodowym.

W nadesłanym piśmie czytamy, że od 30 kwietnia br. istnieje możliwość rejestracji na złożenie wniosku wizowego w systemie e-konsulat dla osób posiadających dokumenty do pracy w ww. sektorach gospodarki. Ponadto, udało się częściowo przywrócić działalność Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych oraz uruchomić przyjmowanie wniosków wizowych w tzw. "trybie korespondencyjnym". Dokładny opis tej procedury znajduje się na stronie:
https://www.vfseloba l.com/pola nd/ukraine/Polish/how-to-a pplv.html

Zgodnie z decyzją Gabinetu Ministrów na terytorium Ukrainy do 22 maja br. utrzymano reżim sytuacji nadzwyczajnej. Co za tym idzie, wciąż obowiązuje szereg ograniczeń związanych z kwarantanną (m.in. w funkcjonowaniu transportu publicznego czy też podmiotów obsługujących klientów). Z pewnością utrudniają one chętnym złożenie wniosku wizowego.

W załączniku prezentujemy pismo od Ambasady RP w Kijowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI