W związku z opublikowaniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz.U. z 2022 r., poz. 879), z dniem 25 kwietnia 2022 r. uruchomiony został mechanizm „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.
Zakłady przetwórcze skupujące jabłka w ramach pomocy
Zakłady przetwórcze zainteresowane zakupem jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” muszą złożyć Zgłoszenie do Centrali ARiMR. Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi na terenie Rzeczypospolitej Polski oraz prowadzenie działalności w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw.
Zakład przetwórczy ubiegający się o zgłoszenie do udziału w mechanizmie powinien złożyć do Centrali ARiMR Zgłoszenie zakładu przetwórczego do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” za pomocą poczty elektronicznej na adres pomoc_dostosowawcza@arimr.gov.pl, w terminie do 28.04.2022 r.
Za datę złożenia „Zgłoszenia (…)” przyjmuje się datę jego wpływu w formie skanu do ARiMR na adres pomoc_dostosowawcza@arimr.gov.pl.
Prezes Agencji w dniu 29.04.2022 r. opublikuje na stronie internetowej Agencji (www.gov.pl/web/arimr) Listę zgłoszonych zakładów przetwórczych do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.
Pomoc dla producentów jabłek albo organizacji producentów
Pomoc finansowa przysługuje producentowi jabłek albo organizacji producentów owoców i warzyw.
Warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja przez producenta jabłek działań prośrodowiskowych w gospodarstwie.
Pomoc jest udzielana w odniesieniu do ilości jabłek sprzedanych przez producenta jabłek albo organizację producentów zakładom przetwórczym, znajdującym się na liście zakładów przetwórczych wskazanych w Wykazie prowadzonym przez Prezesa ARiMR.
Maksymalna ilość jabłek, w odniesieniu do których może zostać udzielona pomoc, wynosi 200 000 ton.
Prezes ARiMR ogłasza informację o dacie zakończenia realizacji dostaw jabłek, które będą mogły zostać objęte pomocą, poprzez komunikat zamieszczony na stronie internetowej ARiMR www.gov.pl/web/arimr
Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn ilości jabłek kwalifikujących się do pomocy wyrażonej w kilogramach oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg.
Pomoc dla producentów jabłek
Pomoc jest udzielana w odniesieniu do ilości jabłek o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II określonym w normie handlowej dla jabłek, o której mowa w art. 3 rozporządzenia 543/2011, z wyjątkiem wymagań dotyczących prezentacji i oznakowania produktów.
Producent jabłek albo organizacja producentów składa wnioski o udzielenie pomocy w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r.
Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania i rozpatrywania zgłoszeń oraz wniosków o udzielenie pomocy oraz zasady naliczania, przyznawania i wypłacania pomocy, określone są w Instrukcjach.
{Aktualizacja} Jaką ilość jabłek można wycofać? W rozporządzeniu przeczytać można: Ilość jabłek kwalifikujących się do pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może być większa od iloczynu plonu jabłek wyrażonego w kg na ha, uzyskanego z uprawy, z której pochodzą, oraz powierzchni tej uprawy wyrażonej w ha, przy czym jeżeli plon ten jest większy niż 10 000 kg na ha, uznaje się, że ilość ta równa jest iloczynowi 10 000 kg oraz powierzchni tej uprawy wyrażonej w ha.
Treść rozporządzenia w załączniku poniżej!
MULTIMEDIA
-
Rozporządzenie
0,36 Prezentacja PDF
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Komentarze