Agencja pośrednictwa pracy dla obcokrajowców zamieszana w pranie pieniędzy

Autor: PAP 28 września 2021 09:09

Agencja pośrednictwa pracy dla obcokrajowców zamieszana w pranie pieniędzy Agencja pośrednictwa pracy dla obcokrajowców zamieszana w pranie pieniędzy/fot. shutterstock.com

Z ustaleń mazowieckiej KAS wynika, że osoby związane z dużą agencją pośrednictwa pracy dla Ukraińców oraz Białorusinów dokonywały przestępstw podatkowych. Chodzi m.in. o posługiwanie się fikcyjnymi fakturami i pranie pieniędzy. Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 13 mln zł. Zatrzymano pięć osób, dwie zostały aresztowane.

Jak przekazała Justyna Pasieczyńska, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali pięć osób, które mają status podejrzanego w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Funkcjonariusze wspierani przez grupę realizacyjną Ministerstwa Finansów przeszukali mieszkania podejrzanych i siedziby powiązanych z nimi spółek.

"Są to osoby, którym zarzuca się popełnienie oszustw podatkowych, posługiwanie się fikcyjnymi fakturami oraz pranie brudnych pieniędzy. Wszyscy podejrzani związani byli z agencją zatrudnienia, która rekrutowała pracowników tymczasowych z Ukrainy i Białorusi" - podała Pasieczyńska. W latach 2018 -2019 agencja działała na terenie całego kraju.

Dwie z pięciu zatrzymanych osób zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. W śledztwie przesłuchano już ponad 130 świadków. "Analizy naszych ekspertów wskazują, że działalność agencji naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 13 milionów złotych" - przekazała rzeczniczka IAS w Warszawie. Chodziło m.in. o niewystawianie faktur oraz pozyskiwanie tzw. faktur kosztowych od współpracujących z agencją podmiotów i posługiwanie się nimi przed urzędami podatkowymi.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI