×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

25 mld euro na rolnictwo. Wsparcie m.in. dla sektora owoców i warzyw

Autor: Business Insider / PAP 19 stycznia 2023 18:37

25 mld euro na rolnictwo. Wsparcie m.in. dla sektora owoców i warzyw Polska będzie mogła ubiegać się o 25 mld euro z unijnych funduszy skierowanych na rolnictwo. / fot. shutterstock

Polska będzie mogła ubiegać się o 25 mld euro z unijnych funduszy skierowanych na rolnictwo. Wsparcie będą mogli otrzymać rolnicy, ale też przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o wsparcie: dla sektora owoców i warzyw oraz dla sektora pszczelarskiego. W grę wchodzą np. inwestycyjne i premie dla młodych rolników.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który stwarza ramy prawne dla jego realizacji — poinformowała we wtorek w komunikacie Kancelaria Prezesa RM. Polska ma na ten cel 25 mld euro. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wsparcie - na co będzie przeznaczone?

Na realizację Planu Strategicznego składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR — na wsparcie obszarów wiejskich. W przypadku II filaru oprócz środków UE przewiduje się także współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro, co daje łącznie ponad 7,9 mld euro środków publicznych na ten cel.

Od 2023 r. większość wsparcia w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej dostępna będzie w ramach Planu Strategicznego, w tym wszystkie płatności objęte Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli (IACS), w szczególności płatności bezpośrednie. Ponadto chodzi o wsparcie: dla sektora owoców i warzyw oraz dla sektora pszczelarskiego. W grę wchodzą inwestycyjne i premie dla młodych rolników, rozwoju różnych form współpracy, w tym LEADER, m.in. szkoleń, doradztwa oraz zarządzania ryzykiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI