128 mln zł na owoce i warzywa oraz mleko w szkołach

Autor: PAP 26 maja 2021 15:27

128 mln zł na owoce i warzywa oraz mleko w szkołach 128,1 mln zł na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów; fot. unsplash.com

Rząd przeznaczy 128,1 mln zł na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Kolejne ponad 100 mln zł otrzymamy z UE. Fundusze pozwolą na zakup owoców i warzyw, a także mleka i jego przetworów do placówek oświatowych.

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt rozporządzenia w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu w roku szkolnym 2021/2022 - poinformowało w środę CIR.

Projekt został przygotowany przez resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Profilaktyka otyłości

Kwestie zdrowego odżywiania są szczególnie istotne ze względu na ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) epidemię otyłości. Jak wskazują eksperci z zakresu żywienia, w profilaktyce otyłości to właśnie systematyczne spożywanie małych porcji owoców i warzyw oraz mleka może okazać się kluczowe, by w przyszłości uniknąć tej choroby cywilizacyjnej. Ważne jest, aby z właściwymi działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi dotrzeć do jak najszerszego grona dzieci i młodzieży szkolnej. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę sytuację, że uczniowie podczas pandemii COVID-19 często byli zmuszeni do ograniczenia swojej aktywności fizycznej - napisano w uzasadnieniu.

W rozporządzeniu określono wysokość środków finansowych oraz wysokość stawek pomocy finansowej na realizację programu dla szkół.

Każdy uczeń otrzyma 88 porcji owoców i warzyw

Produkty w placówkach oświatowych będą rozdawane bezpłatnie. Każdy uczeń w roku szkolnym 2021/2022 otrzyma 88 porcji owoców i warzyw oraz 80 porcji mleka i przetworów mlecznych

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI