11 grudnia odbędzie się w Senacie debata na temat rolnictwaPAP - 24 listopada 2020 13:43


11 grudnia odbędzie się w Senacie debata na temat rolnictwa - poinformował szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski po wtorkowym spotkaniu delegacji rolników z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Sławomir Izdebski przypomniał, że w poniedziałek rolnicy powołali swój sztab kryzysowy, a we wtorek ukonstytuowało się prezydium tego sztabu. W jego skład wchodzą Wiktor Szmulewicz (szef Krajowej Rady Izb Rolniczych), Michał Kołodziejczak (lider AgroUnii), Szczepan Wójcik (przedstawiciel branży futrzarskiej) i sam Izdebski.

Przedstawiciele sztabu, poinformował Izdebski, zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zorganizowanie debaty publicznej, która by pokazała, jaki jest stan polskiego rolnictwa. Nie otrzymali jednak zgody na taką debatę.

"W związku z tym zwróciliśmy się do pana marszałka Senatu o zorganizowanie takiej debaty w Senacie. Jesteśmy wdzięczni panu marszałkowi, że wyraził zgodę na taką debatę. Dzisiaj możemy zapowiedzieć, że taka debata odbędzie się 11 grudnia, tutaj w gmachu Senatu" - powiedział Izdebski.

Mają w niej wziąć udział przedstawiciele rolniczych organizacji związkowych, a także świata polityki. "Zapraszamy pana prezydenta, pana premiera, ministra rolnictwa, ministra środowiska oraz szefów komisji. Podczas tej debaty pokażemy, jak rzeczywiście wygląda stan polskiego rolnictwa" - zaznaczył Izdebski.

Ocenił, że "stan polskiego rolnictwa dzisiaj jest opłakany". "Jako sztab kryzysowy będziemy patrzeć rządowi na ręce. Poza debatą żądamy spotkania z rządem i z premierem, byśmy mogli przedstawić swoje postulaty" - powiedział Izdebski. Jego zdaniem skandalem jest np. to, że "prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych musi pisać pisma do ministra rolnictwa, by się z nim spotkać", a do tej pory minister nie znalazł dla niego czasu. "Czegoś takiego nie było" - mówił.

Sztab kryzysowy rolników, jak poinformowano, powstał z uwagi na "niezwykle trudną i skomplikowaną sytuację, jaką mamy w rolnictwie".