
Rolnicy będą mogli ubiegać się o pieniądze na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego – poinformowała w czwartek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodała, że nabór ruszy od 10 grudnia br., a maksymalna wysokość pomocy to 100 tys. zł.
Jak przekazała w czwartkowej informacji ARiMR, o dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami.
"Wsparcie nie przysługuje właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior" - wskazano.
Maksymalna wysokość pomocy na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami to 100 tys. zł w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - dodano. "Wsparcie ma formę refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych. "Standardowo jest to 50 proc., a w przypadku inwestycji realizowanej przez młodego rolnika - 60 proc." - wyjaśniono.
Otrzymane wsparcie będzie można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. ARiMR przekazała, że dofinansowaniu podlega też zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej. "Inwestycje te muszą zapewnić dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu działań, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" - podano.
Podano, że wnioski można składać od 10 grudnia do 2021 r. do 7 lutego 2022 r. w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce realizacji inwestycji. "Można to zrobić osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP" - wyjaśniła ARiMR.
Przy ocenie wniosków ma być brana pod uwagę m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie czy udział kosztów kwalifikowanych inwestycji w całym przedsięwzięciu objętym operacją. "Dodatkowe punkty otrzyma rolnik, który nie występował wcześniej o taką pomoc lub nie starał się o wsparcie na +Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN+" - dodano.
CHF
4,71 -0,16%
GBP
5,28 -0,83%
USD
4,28 -1,04%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr