Dalsze problemy z aplikacją suszową

$data.author.description Autor: farmer.pl 28 lipca 2021 16:47

Dalsze problemy z aplikacją suszową Istnieją nadal problemy z działaniem aplikacji suszowej/ fot. shutterstock

Redakcja Farmera informowała że „już”, albo jak podkreślają rolnicy, „dopiero” zaczęła działać aplikacja suszowa, z której pomocą można składać wnioski o oszacowanie strat spowodowane niedoborem wody. Dziś jednak okazuje się, że system się zawiesza i nie można się zalogować.

Problem suszy najbardziej w tym roku dotknął gospodarstwa położone w województwie zachodniopomorskim.

To już kolejna klęska w ciągu ostatnich lat, która wpływa na dochodowość rolników w tym regionie. Dlatego właśnie oni z niecierpliwością czekali na uruchomienie możliwości zgłaszania występujących strat. I nawet fakt, że wniosek za pośrednictwem aplikacji - mogą złożyć producenci rolni, którzy posiadają Profil Zaufany (PZ), nie stanowił dużego problemu dla rolników, gdyż w dużej mierze w jego założeniu (osobom, które miały z tym trudności) pomagali przedstawiciele lokalnych Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

W sprawę zaangażowały się też Izby Rolnicze, które zostały poinformowane w oficjalnym piśmie z ministerstwa rolnictwa, że resort nie widzi żadnych przeszkód w dokonywaniu zbiorów plonów przed złożeniem przez producenta rolnego wniosku o oszacowanie szkód w aplikacji.

- Wnioski o oszacowanie szkód mogą być składane do dnia 15 października niezależnie od okresu potwierdzenia suszy w raportach z monitoringu suszy. O pisemne stanowisko w tej sprawie samorząd rolniczy poprosił ministerstwo pismem z dnia 14 lipca 2021 r. – podano. Jak wówczas informowano, producenci rolni będą mogli składać wnioski o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem w roku bieżącym suszy w aplikacji publicznej za kilka dni, po wyeliminowaniu w aplikacji problemu związanego z importowaniem działek z uprawami mieszanek zbóż jarych.

Teraz oficjalnie ogłoszono, że system ruszył. A on, jak informują nas rolnicy, nie działa. W każdym razie, nie u każdego.

- Istnieje nadal problem z aplikacją. Nie można się połączyć z serwisem ARiMR. Zapowiedzi wiceminister Anny Gembickiej, która wczoraj na spotkaniu w ministerstwie w sprawie suszy pochwaliła się jej działaniem, spełzły na niczym. Nie jestem jedyną osobą, która ma taki problem, znam przynajmniej pięciu rolników, którym podczas logowania pojawiały się błędy – mówi portalowi farmer.pl Emil Mieczaj, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Szczecinku w województwie zachodniopomorskim.

Więcej: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

POZOSTAŁE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI