Zyskowność uprawy borówki jest zagrożona

Autor: www.sadyogrody.pl / SPBA 11 marca 2019 08:01

Zyskowność uprawy borówki jest zagrożona fot. shutterstock

W dniach 2-3 marca 2019 roku odbył się XXV Zjazd Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej im. Kazimierza Pliszki. Była to okazja do podsumowania działalności w 2018 roku.

Największym sukcesem zarządu i całego stowarzyszenia było współstworzenie założeń i sfinalizowanie prac legislacyjnych nad nową formą zatrudniania pracowników w gospodarstwach rolnych jaką jest „umowa o pomocy przy zbiorach” podpisana przez Prezydenta RP w dniu 18.05.2018. 

Zadania tego podjęły się głównie dwie współpracujące ze sobą instytucje: NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Ważne jest, że przedmiotowa umowa dedykowana jest nie tylko dla branży owoców jagodowych, ale także całej branży sadowniczej, producentów chmielu, tytoniu, ziół i roślin zielarskich”.

Zaangażowanie w ten proces i jego efekty wpłynęło pozytywnie na postrzeganie roli  SPBA zarówno wśród innych organizacji "jagodowych", które także aktywnie uczestniczyły w tych pracach, jak również w MRiRW. We współpracy z przedstawicielami innych organizacji i władz zaczynamy prace nad  uproszczeniem procedur, tak aby były jak najbardziej przyjazne dla rolników.

Tematyka wykładów i walnego zgromadzenia skoncentrowana była na przyszłości. Ogromną szansą przed branżą borówkową jest trwały wzrost konsumpcji naszych znakomitych owoców. Walory smakowe, racjonalne argumenty prozdrowotne i rosnąca siła nabywcza konsumentów sprawiają, że coraz chętniej i coraz częściej sięgają oni po owoce borówki. Nieustannie nasze działania koncentrować się będą na zdobywaniu nowych i wiernych konsumentów borówek.

Przed plantatorami stają też ogromne wyzwania. Koncentrują się one w obszarach ekonomii, administracji i zmian klimatycznych. Profitowość uprawy jest zagrożona. Niższe plony, spadające ceny, coraz trudniejszy rynek pracy, rosnąca biurokracja oraz wzrost presji chorób i szkodników powodują, że na wielu plantacjach coraz trudniej mówić o zyskowności. Dużym zagrożeniem jest też sytuacja geopolityczna. Istotna część naszych plonów trafia do Wielkiej Brytanii, dlatego obawiamy się Brexitu. Mogą pojawić się bariery administracyjne, celne i transportowe komplikujące dostawy i zwiększające ich koszt. Ponadto może nastąpić spadek siły nabywczej tamtejszego społeczeństwa, a to może zahamować wzrost spożycia owoców.

W odpowiedzi na te szanse i wyzwania członkowie SPBA w czasie walnego zgromadzenia uzgodnili, że działania stowarzyszenia będą koncentrowały się na promocji konsumpcji owoców borówki. Dla zwiększenia swojej efektywności stowarzyszenie podejmować będzie współpracę z organizacjami o takich samych lub podobnych celach działania. Konieczna jest także ciągła popularyzacja wiedzy o uprawie borówki wysokiej w sposób gwarantujący wysoką jakość owoców i bezpieczeństwo ich spożycia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI