Zmowa cenowa? Ceny jeżyn drastycznie spadły

Autor: agroklub.rs / sadyogrody.pl 15 lipca 2022 09:58

Zmowa cenowa? Ceny jeżyn drastycznie spadły Ceny jeżyn w Serbii z dnia na dzień spadły z poziomu 180-200 dinarów na 120 dinarów za kilogram. / fot. shutterstock

Ceny jeżyn w Serbii z dnia na dzień spadły z poziomu 180-200 dinarów na 120 dinarów za kilogram. Producenci podejrzewają zmowę cenową. 

Zoran Stojanović, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Maliny i Jeżyny w Serbii, wezwał Komisję Ochrony Konkurencji do zbadania sytuacji w której przetwórcy jeżyn obniżyli cenę tych owoców ze 180-200 dinarów do 120 dinarów za kilogram. 

Do wczoraj właściciele mroźni kupowali jeżyny w cenie od 180 do 200 dinarów za kilogram, a wczoraj wszyscy nagle obniżyli cenę do 120 dinarów. Prosimy Komisję Ochrony Konkurencja, aby natychmiast zbadać, czy doszło do zawarcia zmowy cenowej – powiedział Stojanović. Dodał, że zablokują chłodnie i drogi, jeśli instytucje państwowe nic nie zrobią.

Mniejszy areał produkcji jeżyn 

Powiedział, że za cenę 180-200 dinarów zakupiono około pięciu procent plonu jeżyn. 

Według niego nabywcy jeżyn chcą wspólnie zwiększyć ogromne zyski, czego dowodem jest to, że zeszłoroczne zbiory zostały wyeksportowane po cenie 7,5 euro za kilogram.

Dodał, że w interesie państwa jest, aby jego instytucje badały, czy istnieje zmowa cenowa.  Jeśli państwo nic nie zrobi - jak powiedział Stojanović - zniechęci to do produkcji jeżyn, która została zmniejszona z 6000 hektarów do około 1500 hektarów w Serbii. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI