Słabsza ochrona skutkuje problemami z jakością jabłek w chłodniach (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 27 stycznia 2022 15:07

Słabsza ochrona skutkuje problemami z jakością jabłek w chłodniach (wideo) Mateusz Nowacki o sezonie przechowalniczym jabłek

- Zeszły sezon pokazał, że nie warto czekać ze sprzedażą jabłek do samego końca. Na pewno tendencja jest odwrotna niż w poprzednich latach. Wielu sadowników już w momencie zbiorów podjęło decyzję i nie zwleka ze sprzedażą jabłek do wiosny – mówi serwisowi sadyogrody.pl Mateusz Nowacki z firmy Agrofresh Polska.

W sezonie 2021 sadownicy nastawiali się na sukcesywną sprzedaż jabłek. Częściowo od razu po zbiorach. Niektórym udało się jeszcze w trakcie zbiorów. Wielu podjęło decyzję, że nie zwleka ze sprzedażą jabłek do samego końca – mówi Mateusz Nowacki.

Strategia sprzedaży jabłek jest zupełnie inna niż roku temu – dodaje.

Sezon przechowalniczy jabłek 2021/22- jakie problemy?

- Sezon przechowalniczy owoców dopiero nabiera tempa. Obserwujemy, że pierwsze komory są otwierane. Dużej presji ze strony chorób na razie nie widać. Na jabłkach pojawia się parch przechowalniczy, zwłaszcza na odmianie Golden Delicious. Przez ostatnie lata zapomnieliśmy trochę o tej chorobie. Deszczowa pogoda w sierpniu, w połączeniu ze słabszą ochroną, skutkuje problemami z jakością – mówi.

- Pojawiają się także różnego rodzaju rozpady, w dużej mierze na odmianach bardziej handlowych typu Gala. Zbiory Gali w zeszłym roku były mocno rozciągnięte w czasie, często mocno opóźnione ze względu na brak pracowników – tłumaczy.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI