Zimna aura opóźni zbiory truskawek. Ceny będą wyższe?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 06 maja 2021 17:19

Zimna aura opóźni zbiory truskawek. Ceny będą wyższe? Zbiory truskawek się opóźnią; fot. shutterstock.com

Niesprzyjająca aura sprawia, że zbiory jednego z flagowych owoców wiosny – truskawki polowej – opóźnią się, a ceny przynajmniej na początku będą wyższe niż w ubiegłym roku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Truskawki z upraw szklarniowych też będą stosunkowo drogie – cena za kilogram wynosi teraz nawet 30 zł. Eksperci przyznają, że podobnej sytuacji można spodziewać się także w przypadku innych owoców.

Zbiory owoców się opóźnią

– Przyzwyczailiśmy się, że truskawki polowe pojawiają się mniej więcej w połowie maja. Tym razem trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zaczęliśmy miesiąc, a jeszcze nie było choćby jednego ciepłego dnia. To nie sprzyja wegetacji. Dlatego truskawki spoza tuneli pojawią się najprawdopodobniej dopiero na początku czerwca, opóźnić mogą się również inne owoce – opowiada Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

I dodaje, że choć dokładna skala problemów nie jest jeszcze znana, to wiadomo, że oprócz truskawek największe problemy będą z uprawami wiśni i czereśni.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI