×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zbiory winogron w UE. Rok 2022 był udany dla sektora?

Autor: www.sadyogrody.pl/ copa cogeca 26 września 2022 15:46

Zbiory winogron w UE. Rok 2022 był udany dla sektora? Są prognozy zbiorów winogron / fot. unsplash

Prognozuje się, że unijna produkcja wina utrzyma się na mniej więcej stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednim rokiem, ale będzie niższa niż pięcioletnia średnia (2017-2021). Pojawią się istotne rozbieżności wewnątrz krajów, spowodowane suszą i wysokimi temperaturami, które odnotowano wiosną i latem.

Produkcja w trzech głównych krajach produkujących, Włoszech, Francji i Hiszpanii ma wynieść 130,2 mln hektolitrów, co stanowi lekki wzrost (1,1%) w porównaniu z poziomem 128,7 mln hektolitrów wyprodukowanych w 2021/22 r. oraz niewielki spadek (2,1%) w odniesieniu do pięcioletniej średniej, która stanowi 132,9 mln hektolitrów.

Mniejsze zbiory winogron w UE

Odnotowano spadek plonów w większości pozostałych krajów produkujących.
Ogólnie zbiory z 2022/23 r. charakteryzują się wpływem suszy oraz wysokich temperatur w Europie, co doprowadziło do przyśpieszonych zbiorów i ograniczonych plonów.

Pozytywny jest jednak fakt, że winogrona są w dobrym stanie fitosanitarnym, zwiastując doskonałą jakość win.

„Zbiory w 2022 r. nie były obfite, ale dzięki wysiłkom podjętym przez
producentów winogron udało się je w znacznym stopniu „uratować”. Niemniej jednak, ten rok pozostaje wyzwaniem dla całego sektora. Wzrost kosztów transportu, kartonów, środków fitosanitarnych i energii zwiększył już i tak wysokie koszty produkcji. Prowadzi to do dalszego zmniejszenia marży dla producentów - powiedział Luca Rigotti, przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa-Cogeca.

 


Według Luki Rigottiego, trudności w Europie spowodowane suszą i wysokimi temperaturami ukazały, że „producenci są zobowiązani do łagodzenia skutków zmian klimatu oraz ochrony środowiska. Producenci wina oraz spółdzielnie stosują innowacje oraz dobre praktyki w poszanowaniu środowiska naturalnego (zarządzanie odpadami z przycinania, skuteczne systemy nawadniania, ograniczone stosowanie środków fitosanitarnych), nie narażając przy tym jakości wina.

We Włoszech oczekuje się, że produkcja będzie stabilna w porównaniu z poprzednim rokiem gospodarczym, pomimo niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, zwłaszcza powodzi i wysokich temperatur. Brak opadów sprawił, że kontrola chorób grzybowych była prostsza, ponieważ można było ograniczyć liczbę interwencji fitosanitarnych.

Po bardzo niskim poziomie zbiorów w 2021 r. zdziesiątkowanym przez wiosenne przymrozki, produkcja wina we Francji ma powrócić do normy. W 2022 r. poziom produkcji ma wynieść 44 mln hektolitrów, co stanowi wzrost o 16,2% w porównaniu z 2021 r. W wielu regionach, zbiory rozpoczęły się niespotykanie wcześniej z powodu wysokich temperatur. Wiosenne przymrozki, po których nastąpiły opady gradu oraz fale upałów dotknęły przede wszystkim region południowo-zachodni oraz departament Charente. Brak opadów oraz wysokie temperatury latem obniżyły wolumen prognozowany w niektórych regionach, natomiast susza miała taki wpływ w innych obszarach.

Wysokie temperatury oraz powodzie miały wpływ na winnice w Hiszpanii, które doświadczyły braku deszczu oraz wody (wydajność zbiorników spadła do 36,9% ze średniego poziomu 55,6%). Podobnie do Włoch i Francji, zbiory w 2022 r. przeprowadzono o 2-3 tygodnie wcześniej z uwagi na warunki pogodowe, które przyczyniły się do dobrej jakości winogron, niedotkniętych przez choroby.

Szacuje się, że produkcja w Portugalii osiągnie poziom 6,7 mln hektolitrów. Spadek o 9% w porównaniu z poprzednim rokiem gospodarczym 2021/22 jest spowodowany niedoborem wody oraz wysokimi temperaturami, które miały wpływ na dojrzewanie winogron. Winogrona charakteryzują się dobrym stanem fitosanitarnym. Nie zanotowano obecności szkodników ani chorób.

Susze, które wystąpiły zimą oraz latem, zwłaszcza podczas rozwoju wegetatywnego, miały wpływ na plony na Węgrzech. Oczekuje się, że opady które wystąpiły późnym latem oraz wczesną jesienią doprowadzą do około 20% spadku produkcji.

W Austrii susze oraz wysokie temperatury mogą doprowadzić do nieznacznego obniżenia produkcji (2,5%) w porównaniu z poziomami z 2021/22 r. oraz z pięcioletnią średnią.

Prognozuje się 14% spadek produkcji wina w Słowenii w odniesieniu do roku gospodarczego 2021/22, kiedy to produkcja osiągnęła już niski poziom z powodu przymrozków wiosennych, o 30% mniejszy niż pięcioletnia średnia. Głównym powodem obniżenia produkcji jest susza, która dotknęła wszystkie regiony uprawy winorośli w kraju.

Dobre warunki pogodowe w 2022 r. ograniczyły liczbę chorób w wyniku czego produkcja wina w Holandii ma wzrosnąć o 10%.

Ciągłe oraz obfite deszcze w Grecji mają wpływ na zbiory. Oczekuje się, że będą one niższe niż wstępnie prognozowano. Jednak nie ma jeszcze dostępnych danych, jako że
sytuacja jest dynamiczna. Zbiory w dalszym ciągu trwają w Niemczech i Luksemburgu. Nie ma jeszcze dostępnych danych odnośnie plonów, ponieważ sytuacja jest bardzo zróżnicowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI