W ubiegłym roku, sezon na polskie MiniKiwi rozpoczął się nieco wcześniej. Przyśpieszone zbiory nie szły jednak w parze z obfitym plonowaniem – głównie za sprawą wiosennych przymrozków. 

- W tym sezonie jakość owoców jest dobra, ponieważ pogoda sprzyjała tej roślinie. Zbiory zaczną się z końcem sierpnia, czyli już niedługo choć to też zależy od rejonu kraju - mówi serwisowi sadyogrody.pl, dr hab. Piotr Latocha (prof. SGGW), prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

Zbiory MiniKiwi w centralnej Polsce rozpoczynają się zwykle w pierwszych dniach września (odmiany wczesne) i trwają mniej więcej do 20 dnia tego miesiąca. Oprócz rejonu grójecko-wareckiego, i Wielkopolski, MiniKiwi z powodzeniem uprawia się także w innych regionach kraju. Średni plon uzyskiwany z 1 hektara, w zależności od odmiany i prowadzenia roślin na plantacji, przebiegu pogody wynosi 10-15 ton.

Polskie MiniKiwi - główni odbiorcy

Plantatorzy MiniKiwi celują w supermarkety, tradycyjnie Lidl i Biedronka, ale chcą nawiązać także nowe kontakty handlowe, ponieważ owoców będzie więcej. - Teraz dla nas kluczowa jest promocja, aby popyt na owoce był na wysokim poziomie. Ten sezon będzie dla nas kluczowy - mówi dr hab. Piotr Latocha.

 

Chcesz sprzedać owoce? Dodaj ogłoszenie na gieldarolna.pl!