×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zbiory jabłek we Francji będą niższe niż w 2020 roku

Autor: www.agreste.agriculture.gouv.fr 20 lipca 2021 16:02

Zbiory jabłek we Francji będą niższe niż w 2020 roku Zbiory jabłek we Francji będą niższe niż w 2020 roku/ fot. shutterstock.com

Agreste, departament statystyki Ministerstwa Rolnictwa i Jakości Żywności, potwierdził spadek francuskiej produkcji jabłek i gruszek w tym sezonie.

Na dzień 1 lipca szacuje się, że francuskie zbiory jabłek w 2021 r. znacznie zmniejszą się w stosunku do średniej z lat 2016-2020 i będą mniejsze niż i tak już niewielkie zbiory w 2020 r. 

Prognozowane niskie zbiory jabłek 

Według raportu Agraste, zbiory jabłek we Francji wykazują spadek o 17 procent w porównaniu ze średnią z lat 2016-2020 i 9procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Przed przymrozkami produkcja wyglądała obiecująco, z dużym kwitnieniem, po niewielkich plonach w zeszłym roku. Na początku tego sezonu te prognozy nie są jeszcze ostateczne -czytamy w raporcie.

Zbiory gruszek najniższe od 46 lat

Według francuskiego departamentu statystycznego oczekuje się, że produkcja gruszek osiągnie około 70 000 ton w 2021 r., co stanowi połowę zbiorów w porównaniu do normalnego roku. Będzie to prawdopodobnie najniższa produkcja i najniższy plon od co najmniej 46 lat, z wyjątkiem roku 1977, kiedy plon był jeszcze niższy. 

Spadek produkcji obserwuje się we wszystkich francuskich regionach produkujących gruszkę. W Prowansji-Alpach-Lazurowym Wybrzeżu kwietniowe przymrozki mocno wpłynęły na letnie gruszki, które osiągnęły w tym czasie zaawansowaną fazę kwitnienia. Niedawna zła pogoda (deszcz, grad...) również miała wpływ na sady.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI